Z dobrym wiatrem i nadzieją na dalszy rozwój. Energa wspiera rozwój klubów z województwa warmińsko-mazurskiego

2023-10-20 14:14:26(ost. akt: 2023-10-24 08:50:26)   Artykuł sponsorowany
Misją wielu mecenasów sportu jest przede wszystkim wspieranie sportu młodzieżowego. Nie inaczej jest w przypadku Energi z Grupy Orlen, która nie tylko inwestuje w sport dziecięcy na Pomorzu, ale również aktywnie uczestniczy w rozwoju struktur klubowych w innych częściach kraju, w tym w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie na wsparcie może liczyć wiele klubów i akademii.

Poza Olimpią Elbląg, UKS Silvant, EKS Mlexer, czy MKS Truso Elbląg na Warmii i Mazurach Energa wspiera m.in. MLKS Ostródziankę Ostróda, Stomil Olsztyn czy Energa Giżycka Regatowa.

Jak podkreślają przedstawiciele klubów, pojawienie się Energi w gronie sponsorów ich klubów pozwoliło dokonać wielu zmian w strukturach i sprawić, by sport młodzieżowy był bardziej dostępny, szczególnie dla najmłodszych miłośników wszelakich dyscyplin.

Co udało się zrealizować dzięki współpracy z Energą?

- Przede wszystkim zaawansowane grupy sportowe otrzymały możliwość szkolenia się na cieplejszych akwenach w okresie zimowym (we Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji). Obecnie cyklicznie organizujemy zgrupowania żeglarskie zimą oraz wczesną wiosną, dzięki temu wkraczamy w nowy sezon w kraju już dobrze przygotowani – mówi Alicja Klimaszewska z Giżyckiej Grupy Regatowej.

Prezes klubu zauważa, że dzięki wsparciu Grupy Orlen, klub mógł rozwinąć się również w sferze organizacyjnej.

- Zwiększyliśmy ilość planowanych nad Niegocinem dużych, prestiżowych imprez regatowych dedykowanych głównie dzieciom i młodzieży w klasach Optimist, 420 i ILCA. W 2023 roku, wykorzystując doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa w Giżycku, zorganizowaliśmy siedem takich żeglarskich imprez. Wszystkie były na wysokim sportowym poziomie – przekonuje Alicja Klimaszewska.


Prezes Energa Giżycka Regatowa zaznacza, że żeglarstwo to niezwykle kosztowny sport, który właśnie dzięki wsparciu takich spółek jak Energa staje się łatwiej dostępny, zwłaszcza dla najmłodszych.

- Żeglarstwo jest kosztowną dyscypliną sportową głównie z uwagi na konieczność dysponowania sprzętem regatowym na odpowiednio wysokim poziomie. Bez wsparcia zewnętrznego nie jest możliwy rozwój tej dyscypliny w środowisku dzieci i młodzieży. W wyniku współpracy z Energą uzupełniliśmy m.in. posiadane wyposażenie i uruchomiliśmy dwie grupy szkoleniowe dla dzieci w wieku 6-9 lat – mówi Alicja Klimaszewska.

Grupy te stanowią doskonałe zaplecze do wyławiania sportowych talentów. Jednocześnie żeglarstwo regatowe na Mazurach stało się bardziej dostępne.

- Szkolą się u nas już nie tylko mieszkańcy Giżycka i okolic ale też dzieci i młodzież z całego województwa warmińsko-mazurskiego, ale również z Warszawy, Gdańska, Gdyni … a nawet z Krakowa. Ciągła, prowadzona na szeroką skalę akcja informacyjna o bieżącej działalności klubu prowadzona w mediach społecznościowych przyczyniła się do ogromnego wzrostu zainteresowania uprawianiem żeglarstwa regatowego w naszym klubie – zapewnia prezes klubu.

Zdaniem Alicji Klimaszewskiej współpraca z Energą umożliwia klubowi osiągnięcie poziomu szkoleniowego, o którym wcześniej w klubie mogli jedynie marzyć.

- Podjęliśmy współpracę z fizjoterapeutą i psychologiem sportowym. Mamy możliwość lepszej realizacji programów szkoleniowych, zwiększenia rywalizacji sportowej i płynnego przechodzenia zawodników z młodszych klas do starszych np. z klasy Optimist na klasę ILCA 4. Uruchomiliśmy też grupę rekreacyjną – jako ofertę skierowaną do dzieci, które chcą uczyć się żeglarstwa w sprzyjających warunkach, bez presji współzawodnictwa – dodaje prezes Giżyckiej Grupy Regatowej.

Podobnie o współpracy z Grupą Energa, przez pryzmat sportu młodzieżowego mówi wiceprezes Stomilu Olsztyn Tomasz Żukowski.

- Umowa z Energą z Grupy Orlen to dla nas milowy krok i nowe możliwości rozwoju. Dzisiaj jesteśmy w historycznym momencie, kiedy po okresie pełnym wyzwań wychodzimy na prostą. Jesteśmy dumni, że największy mecenas sportu w Polsce dostrzegł nasz potencjał i zdecydował się na współpracę z Dumą Warmii. Udowodnimy, że była to dobra decyzja - mówi Tomasz Żukowski, wiceprezes Stomilu.

Warto nadmienić, że w zespole Stomilu Olsztyn, a ściślej w prowadzonej przez klub akademii, szkoli się ponad 500 dzieci. To ważny ośrodek sportowy dla całego regionu, który angażuje się również w społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) poprzez m.in. wręczanie darmowych karnetów na mecze 2 ligi dla uczniów z czerwonym paskiem.

Obrazek w tresci

Ekspansja Energi z Grupy Orlen we wsparciu sportu młodzieżowego nie kończy się jednak na Pomorzu i województwach ościennych. Ze wsparcia Energi korzystają również Energa Basket Warszawa i ich akademia, w której podstawy koszykówki poznaje ponad 400 dzieci, MKP Pogoń Siedlce, która w ramach mobilnej akademii szkoli ponad 800 piłkarskich adeptów oraz AP Beniaminek Krosno. Klub z Podkarpacia w wieku od 5 do 18 lat szkoli w swoich strukturach ponad 600 dzieci.

Inną stroną sportu, w której również swoją obecność zaznacza Energa jest amp futbol, a więc odmiana piłki nożnej dla osób po jednostronnej amputacji kończyny dolnej (w przypadku graczy z pola) lub kończyny górnej (u bramkarza). Zawodnicy rywalizujący na boisku poruszają się o kulach. Warto zaznaczyć, że w trakcie rozgrywanych w Polsce mistrzostw Europy w 2020 roku reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal, a reprezentujący Wartę Poznań Marcin Oleksy zdobył w 2023 roku Nagrodę Puskasa na gali FIFA za najpiękniejszą bramkę.
Wyniki te budzą wielki podziw tym bardziej, że reprezentacja Polski w amp futbolu powołana została dopiero w 2012 roku. Dzisiaj prócz rozwiniętych klubów piłkarskich, rosnącej popularności ogromny podziw budzi zaangażowanie w sport dziecięcy również w amp futbolu, którego głównym sponsorem jest Energa z Grupy Orlen.
- Drużyna Junior Amp Futbol powstała kilka lat temu, a głównym celem miało być przygotowanie najmłodszych ampfutbolistów do corocznego obozu dla dzieci z całego świata - Junior Camp. Pomysł bardzo się spodobał rodzicom, a przede wszystkim zawodnikom, którzy regularnie, co miesiąc, trenują w swojej grupie. Według mnie to bardzo ważny proces w dojrzewaniu tych dzieci. Oprócz szlifowania piłkarskich umiejętności na tych zgrupowaniach czują się jak u siebie w domu,
tworzą zespół zawodników, którzy są tacy sami. Z roku na rok dzieci jest coraz więcej. Obecnie, włączając do tego drużynę do lat 19, mamy ok. 30 dzieci. To liczba, którą możemy chwalić się na całym świecie! Zapraszamy wszystkich - bez względu na wiek i płeć. Najmłodsze dzieci zaczynają już nawet w wieku 5 lat! - mówi Artur Kurzawa, kierownik reprezentacji Polski w amp futbolu.

Przyszłość sportu mocno uzależniona jest od tego, jak biznes w swojej odpowiedzialności wspierać będzie rozwój dzieci i młodzieży. Zaangażowanie Energi z Grupy Orlen pokazuje, że może to być naturalnym procesem, dla każdej firmy, wykraczającym nawet poza obszar lokalnej działalności.

Obrazek w tresci