Co wiemy o statku "Ziemia Olsztyńska"?

2023-10-19 07:10:00(ost. akt: 2023-10-19 15:17:11)

Autor zdjęcia: Ryszard Czerniewski

Na fali polskiej tradycji żeglarskiej, w 1973 roku, w bułgarskiej stoczni imienia Georgi Dmitrova w Varnie, wodowano statek o nazwie "Ziemia Olsztyńska". Jakie zakątki świata zwiedził i jaka była jego historia?
Powstał on na podstawie polskiej dokumentacji projektowej i był typowym reprezentantem masowców średniego tonażu projektu B584.

Nie była to jedynie stalowa konstrukcja unosząca się na wodzie. "Ziemia Olsztyńska" stała się żywym symbolem więzi między Warmią a Mazurami a morzem. Danuta Buzińska, małżonka ówczesnego I sekretarza KW PZPR w Olsztynie Józefa Buzińskiego, miała zaszczyt zostać matką chrzestną tej jednostki. Po roku od wodowania, patronat nad statkiem objęło Wojewódzkie Zjednoczenie Państwowych Gospodarstw Rolnych, które utrzymywało z nim bliskie kontakty, reprezentując stolicę Warmii i Mazur.

Podczas swoich podróży, "Ziemia Olsztyńska" przemierzała najróżniejsze zakątki świata. Ale nie zawsze były to spokojne rejsy. Grudzień 1986 roku przyniósł wyzwanie w postaci niefortunnego wypadku. Podczas żeglugi rzeką Św. Wawrzyńca, w gęstej mgle, statek wszedł na skalistą mieliznę. W wyniku tego zdarzenia kadłub został przebity, a forpik zalany. Statek został uratowany i wyremontowany w Montrealu.

Jednakże końcówka XX wieku przyniosła znaczące zmiany w ekonomii i technologii, które miały wpływ również na losy "Ziemi Olsztyńskiej". W 1999 roku, po 26 latach służby, Polska Żegluga Morska w Szczecinie podjęła decyzję o złomowaniu statku. Jego ostatni rejs miał miejsce tego samego roku i prowadził z Argentyny do Tajlandii z transportem mleczka sojowego, a ostatecznie na złomowisko w indyjskim porcie Alang. Dowodzenie w tym ostatnim rejsie przypadło kapitanowi Marianowi Marciniakowi, mieszkańcowi Olsztyna.

Ceremonia chrztu oraz uroczystego wodowania statku, 30.04.1973 r.

Źródło: Muzeum Warmii i Mazur
Fot. Ryszard Czerniewski