mObywatel szybko, wygodnie, bezpiecznie

2023-11-09 12:00:00(ost. akt: 2023-11-09 12:57:24)   Artykuł sponsorowany
mObywatel 2.0 to aplikacja, dzięki której załatwimy wiele spraw bez wychodzenia z domu. Prosto i wygodnie. Można ją bezpiecznie i bezpłatnie pobrać na smartfon ze sklepu Google Play i App Store.
Co daje nam aplikacja? Elektroniczne dokumenty i przydatne usługi, które ułatwiają nam załatwianie formalności i pozwalają oszczędzać czas.

> mDowód nowy, elektroniczny dokument tożsamości, równoważny z tradycyjnym dowodem osobistym. Możemy użyć go w urzędach, u notariusza, w banku czy podczas wypożyczania auta. Dodatkowo weryfikacja tożsamości za pomocą kodu OR pozwala na bezpieczne potwierdzenie naszych danych, które nie zapisują się przy tym na żadnym innym urządzeniu. Tradycyjny dowód osobisty powinniśmy zabrać ze sobą podczas wyjazdu zagranicę lub składania wniosku o nowy dokument.

> Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy – to elektroniczny dokument, który pozwala wsiąść za kółko zaraz po zdanym egzaminie. Umożliwia nam prowadzenie pojazdu bezpośrednio po nim przez 30 dni, w tym czasie musimy wyrobić tradycyjny dokument. Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy jest dostępne dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T.

> Bezpieczny autobus – to usługa, dzięki której szybko sprawdzimy stan techniczny autobusu albo autokaru, którym wyruszamy w podróż. Wystarczy, że zalogujemy się do aplikacji i wpiszemy numer rejestracyjny autobusu, którego dane chcemy sprawdzić. Po chwili dowiemy się, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC i czy ma aktualne badania techniczne oraz czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

> Naruszenie środowiskowe – kolejna przydatna usługa, która pomaga dbać o środowisko. W łatwy – za pomocą aplikacji możemy zgłosić czarny dym z komina czy nielegalne wysypiska śmieci. Po wypełnieniu formularza nasze zgłoszenie trafi bezpośrednio do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Możemy je wysłać anonimowo, a decyzja o tym należy do nas.

> eRecepta – w aplikacji możemy też sprawdzać, przeglądać i realizować recepty. W łatwy sposób przeanalizujemy listę przepisanych nam leków wraz z informacjami o statusie realizacji recepty. Dotyczy to zarówno naszych recept, jak i tych przepisanych na nasze dzieci czy osoby, od których mamy pełnomocnictwo (np. starszych rodziców). Dowiemy się także o tym, kto i kiedy wystawił daną receptę. Oprócz tego w aplikacji znajdziemy czterocyfrowy kod recepty oraz kod QR, dzięki któremu możemy zrealizować receptę bez podawania numeru PESEL w aptece.

> Karta Dużej Rodziny – to popularny system zniżek i uprawnień dla rodzin "3+" – zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze Karty mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej. W aplikacji znajdziemy ją w wersji elektronicznej.

> Moje pojazdy – to praktyczne i wygodne rozwiązanie dla właścicieli i współwłaścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Dzięki usłudze sprawdzimy takie informacje, jak: dane techniczne pojazdu (markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN), termin badania technicznego, stan licznika (wprowadzony przez stację diagnostyczną lub policję), a także informację o polisie OC.

> Legitymacje – w aplikacji znajduje się także dostęp do różnego rodzaju legitymacji w wersji cyfrowej, między innymi szkolnej, studenckiej czy emeryta-rencisty. Dzięki temu użytkownicy mogą swobodnie i bezpiecznie przechowywać swoje legitymacje także w urządzeniu mobilnym, co ułatwia korzystanie z przywilejów i uprawnień związanych z danym dokumentem.


Przede wszystkim bezpieczeństwo


Aby chronić dane obywateli aplikacja wykorzystuje szyfrowanie danych, certyfikaty bezpieczeństwa, biometrię i dwuetapową weryfikację tożsamości. Ustawiamy trudne do odgadnięcia hasło (min. 8 znaków, duża litera, cyfra i znak specjalny) . Dzięki temu nikt nie zaloguje się na nasze konto. Można też logować się biometrią z PIN-em. W razie utraty telefonu dane są zabezpieczone. Dwuetapowa weryfikacja tożsamości zabezpiecza przed wykorzystaniem danych przez przypadkowe osoby. To najlepsze obecnie praktyki związane z bezpieczeństwem danych. Do zalogowania się do aplikacji, potwierdzamy swoją tożsamość profilem zaufanym, e-Dowodem lub bankowością elektroniczną.

Podczas aktywacji mObywatela 2.0 nasz telefon uzyskuje unikalny certyfikat, a dane po sprawdzeniu ich autentyczności i integralności z systemami państwowymi zyskują certyfikat z Ministerstwa Cyfryzacji. Dodatkowo są szyfrowane. Tylko osoba uprawniona ma dostęp do swoich danych – dla bezpieczeństwa są przechowywane w specjalnym szyfrowanym kontenerze danych. Dzięki temu są chronione przed potencjalnymi próbami cyberprzestępstw.

Warto korzystać z dokumentów i usług w mObywatelu, który ułatwia załatwianie formalności i oszczędza nasz czas.

Więcej informacji na oficjalnej stronie mObywatela 2.0 info.mobywatel.gov.pl.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Warmiak2 #3112009 9 lis 2023 15:11

    Powinna być jeszcze legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.

    odpowiedz na ten komentarz