Mieszkańcy Olsztyna dalej mogą podziwiać Kopernika na wystawach

2023-10-16 20:08:44(ost. akt: 2023-10-16 14:55:01)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Trwa Rok Mikołaja Kopernika upamiętniający 550. rocznicę urodzin wielkiego uczonego. W mieście, w którym spędził i pracował przez kilka lat, można oglądać oryginalne wystawy poświęcone tej postaci.
Mikołaj Kopernik spędził w olsztyńskim zamku łącznie około pięciu lat (1516-21), pełniąc funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej oraz prowadząc m.in. badania astronomiczne. To najznamienitsza postać, jaka zamieszkiwała gród nad Łyną.

Stolica regionu gości w Roku Mikołaja Kopernika szereg wydarzeń. Wśród nich były Światowy Kongres Kopernikański, Światowy Zjazd Lekarzy Polskich czy Zjazd Szkół Kopernikańskich. W tej chwili w Olsztynie są prezentowane dwie ekspozycje w nietuzinkowy sposób prezentujący badacza.

W bibliotece Planeta 11 przy al. Piłsudskiego jeszcze do 28 października można oglądać wystawę zatytułowaną "Mikołaj Kopernik - rewolucja na niebie i Ziemi". To propozycja przygotowana przez stowarzyszenie ARS et LIBER.

— Oglądając wystawę można zapoznać się z dorobkiem uczonego w pozostałych dziedzinach, którymi się interesował — mówi kierownik biblioteki, Jacek Smółka. — Kopernik był nie tylko astronomem, ale prawdziwym człowiekiem renesansu. Działał bowiem także jako matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista, a także próbował swoich sił w przekładach literatury.

Po sąsiedzku, bo w holu Olsztyńskiego Planetarium oglądać można tymczasem niezwykłe karykatury przedstawiające Kopernika. "Copernicus Open" to inicjatywa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie wspólnie z rysownikami z całej Polski.

Na wystawę składają się prace 58 karykaturzystów z Polski, Ukrainy, Bułgarii, Rosji i Kanady. Pomysłodawcą i komisarzem wystawy jest Zbigniew Piszczako. Wystawa będzie dostępna do 15 listopada.