W ataku nożownika w liceum w Arras zginął nauczyciel; sprawca krzyczał Allahu akbar

2023-10-14 05:28:37(ost. akt: 2023-10-14 05:40:36)

Autor zdjęcia: Pixabay

W liceum w Arras, na północy Francji, uzbrojony w nóż mężczyzna zabił w piątek rano nauczyciela i ranił kilka osób. Sprawca miał krzyczeć Allahu akbar – podają media. Policja zatrzymała nożownika.
Do gmachu liceum im. Gambetty wdarł się napastnik i zamordował nauczyciela oraz ranił kilka osób na oczach około setki uczniów.

Sprawca został zatrzymany przez policję i jest obecnie przesłuchiwany – poinformował szef francuskiego MSW Gerald Darmanin.

Wszystkie szkoły w Arras zostały zamknięte ze względu na ryzyko ataków związanych z wojną między palestyńskim Hamasem a Izraelem.

Terroryzm islamistyczny


Atak na nauczyciela w Arras był wynikiem barbarzyńskiego terroryzmu islamistycznego – powiedział w piątek dziennikarzom prezydent Emmanuel Macron, który udał się na miejsce zdarzenia.

Atak na liceum w Arras w północnej Francji, w którym Czeczen z rosyjskim obywatelstwem podciął gardło nauczycielowi, był wynikiem „barbarzyńskiego terroryzmu islamistycznego” – powiedział Macron, dodając, że policja pomogła udaremnić kolejny atak w innym miejscu we Francji.

„Zamordowany nauczyciel wystąpił, aby chronić innych i bez wątpienia uratował wiele istnień ludzkich” – podkreślił Macron.
Media podały, że policja zatrzymała w piątek również drugiego nożownika, który planował atak w innym mieście we Francji.

Sprawca ataku nożem w Arras Mohammed Mogouczkow był znany ze swoich powiązań z radykalnym islamem. Napastnik podczas ataku krzyczał „Allahu akbar”.
Według informacji dziennika „Le Figaro” Mogouczkow urodził się w 2003 r. w Rosji, a od 2008 roku mieszka z rodziną we Francji. Uczęszczał do liceum, w którym dokonał zamachu.
Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura antyterrorystyczna. Policja zatrzymała w związku ze sprawą osiem osób, w tym brata zabójcy, zatrzymanego w pobliżu innej szkoły.
Zamachowiec w czwartek został poddany kontroli przez policję, ale nie postawiono mu żadnych zarzutów. „Jego rozmowy telefoniczne w ostatnich dniach nie ujawniły żadnych podejrzanych elementów” – ujawnia „Le Figaro”, zaś „profil jest podobny do zradykalizowanej osoby, której potencjał jest znany, ale która nagle decyduje się podjąć działania, co utrudnia neutralizację”.

Z aktywności zamachowca na portalach społecznościowych wynika, że interesował się tygodnikiem satyrycznym „Charlie Hebdo”, szefem MSW Geraldem Darmaninem, szefem partii Rekonkwista Ericiem Zemmourem, a także Wassimem Nasrem, dziennikarzem specjalizującym się w dżihadzie.
Reszta rodzeństwa zamachowca także jest przesiąknięta fundamentalizmem religijnym. Jeden z jego braci, Moswar został aresztowany w 2019 r. jako zamieszany w udaremniony atak na Pałac Elizejski. Został skazany na pięć lat więzienia. Znany jest również z propagowania terroryzmu.
Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3111730 14 paź 2023 22:29

    Francja, Szwecja czy Niemcy nadal nie wiedzą co zrobić z problemem mniejszości muzułmańskich w swych krajach, Przez Europę zachodnią przetaczają się demonstracje poparcia dla ataku terrorystycznego Hamasu na Izrael... Obywatele tych krajów jawnie przyznają, że zazdroszczą nam bezpieczeństwa, którym na razie się cieszymy oraz tego, że możemy się wypowiedzieć na ten temat w referendum.

    odpowiedz na ten komentarz