Za serce i trud wkładane w edukację dziękujemy. Wojewoda Artur Chojecki w przeddzień Edukacji Narodowej

2023-10-13 13:24:48(ost. akt: 2023-10-13 13:38:45)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dzień Edukacji Narodowej to coroczna okazja do uznania i docenienia wkładu nauczycieli w przekazywaniu wiedzy oraz kształtowania młodych umysłów. W ramach tegorocznych uroczystości, w Olsztynie odbyła się gala, podczas której nauczyciele z regionu zostali uhonorowani.
Nauczyciele odgrywają nieocenioną rolę w kształtowaniu społeczeństwa i przyszłości dzieci. Dzień Edukacji Narodowej, obchodzony w Polsce 14 października, to okazja do wyrażenia wdzięczności i docenienia pracy tych, którzy poświęcają swoje życie, aby kształcić młode umysły. To także czas, by zastanowić się nad wyzwaniami, jakie stoją przed polskim systemem edukacji.
W ramach tegorocznych uroczystości w piątek (13 października) odbyła się gala zorganizowana przez Artura Chojeckiego, wojewodę warmińsko-mazurskiego oraz Krzysztofa Nowackiego, warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty. W spotkaniu udział wzięła również członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Sylwia Jaskulska, zastępca prezydenta Olsztyna Ewa Kaliszuk czy arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński.

Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej pracy nauczycieli w Olsztynie oraz regionie, a także do wręczenia wyjątkowych odznaczeń.

Fot. Zbigniew Woźniak

— W tym roku obchodzimy 250 rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej pierwszego w Europie Ministerstwa Oświaty. Ta uroczystość jest okazją, by pochylić się na istotą zawodu nauczycielskiego, którego nie sposób dobrze wykonywać jeśli nie towarzyszy mu powołanie i zapał — mówił Artur Chojecki.

Wojewoda zwracając się do nauczycieli zaznaczył, że są niezwykle ważni zarówno dla naszego regionu jak i dla całej Polski. W jego ocenie, dzięki chęci dzielenia się z uczniami nowymi obszarami wiedzy i przekonaniu, że wiele można zmienić na lepsze, nauczyciele tworzą jedyną w swoim rodzaju wartość.

— Dzień Edukacji Narodowej jest świętem, podczas którego dziękujemy państwu za wasz trud edukacyjny i wychowawczy. Dlatego pragnę przyłączyć się do tych podziękowań oraz uznania i podkreślić rolę szkoły i nauczycieli w kształtowaniu przyszłości młodych ludzi — podkreślił Chojecki. I dodał: — To dzięki wam, szkoła jest miejscem, w którym uczniowie zdobywają nie tylko wiedzę, ale także są przygotowywani do pokonywania kolejnych etapów życia w duchu obywatelskiej odpowiedzialności.

Fot. Zbigniew Woźniak

Dzień Nauczyciela sięga w Polsce 1972 roku. Święto powstało, aby uhonorować wkład nauczycieli w rozwój społeczeństwa i edukacji. Data 14 października nie została wybrana przypadkowo. To właśnie tego dnia, w 1972 roku, weszła w życie reforma oświaty, która miała na celu usprawnienie i podniesienie jakości edukacji w kraju.

— Oświata jest bijącym sercem całego społeczeństwa. Głęboko uświadamiamy sobie tę prawdę obchodząc każdego roku rocznicę powołania 14 października 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej. Inicjatywa króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zrodziła pierwsze w Europie ministerstwa oświaty, a po wielu latach tamto wydarzenie skłania ciągle nasze serca do wdzięczności wobec tych, którzy w dzisiejszych jakże trudnych czasach kształtują umysły i serca dzieci i młodzieży w naszej Ojczyźnie. Pomoc w odkrywaniu wiedzy o świecie i człowieku oraz wprowadzanie w świat wartości to dwa skrzydła, które w przyszłości pomogą młodym ludziom odnaleźć swoje miejsce — mówił warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Nowacki. — Nasza praca i trud wkładane w edukację młodych pokoleń rezonuje za 5 czy 10 lat, ale także wtedy, kiedy już nas nie będzie. Jesteśmy w pewnym sensie budowniczymi narodu, a przecież jest to niezwykle ważne. Przygotowywanie młodego pokolenia Polaków poprzez efektywne kształcenie i wychowanie stanowi szczególny element współcześnie rozumianego patriotyzmu.

Fot. Zbigniew Woźniak

Obecnie Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wręczania upominków, wyróżnień, uhonorowań czy życzeń nauczycielom. Tak też stał się podczas piątkowej uroczystości.

Nauczyciele z Warmii i Mazur zostali uhonorowani postanowieniem prezydenta o nadaniu odznaczeń na wniosek ministra edukacji. Wojewoda wręczył odznaczenia nauczycielom, którzy w swojej pracy wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem w edukację i wychowanie młodzieży czy długoletnią pracę.