Skąd Hamas ma broń? Lista sojuszników krąży po sieci

2023-10-12 18:37:24(ost. akt: 2023-10-12 18:36:21)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Atak na Izrael ujawnił zdolność bojowników Hamasu do zgromadzenia znacznych zapasów broni. Ich arsenał obejmuje nie tylko improwizowane konstrukcje własnej produkcji, ale także broń importowaną. Wykaz sojuszników tej organizacji stale się wydłuża w miarę publikacji kolejnych informacji w sieci i analiz ich treści.
Specjalistyczny portal obronny Defence Express z Ukrainy przyjął szczególną uwagę na broń wykorzystywaną przez terrorystów. Do już znanych sojuszników agresora, jakimi są Iran i Rosja, dziennikarze i analitycy zza wschodniej granicy dodali Koreę Północną. Na podstawie zdjęć członków bojówek Hamasu można wnioskować, że Pjongjang również opowiada się po stronie przeciwników Izraela.

Członkowie Hamasu korzystają z różnych rodzajów MANPADS, czyli lekkich rakietowych pocisków przeciwlotniczych do zwalczania celów znajdujących się na niskim pułapie. Eksperci od dawna zwracali uwagę na obecność zestawów, takich jak Strela-2 o rosyjskim rodowodzie, zdolnych do strącania celów lecących na wysokości do 2,3 km.

Inną broń dostarczaną przez Iran są Misagh-1, których maksymalny pułap wynosi 4 km, a prędkość dochodzi do 700 m/s.

Z kolei w Korei Północnej produkowano zestawy HT-16PGJ, oparte na rosyjskich 9K38 Igła. Wcześniej były one widziane w Syrii, a teraz bojownicy Hamasu pozują z nimi na wybranych zdjęciach.

W mediach społecznościowych wywołało duże poruszenie strzelanie z tzw. "rur kanalizacyjnych". To improwizowana broń, której polski rodowód wskazał były kontrterrorysta Jerzy Dziewulski.

Innym przykładem broni tworzonej przez członków Hamasu jest Mutabar-1, to system obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Mimo że nie dorównuje on profesjonalnym systemom, Defence Express uważa, że stanowi on przykład rosnącego poziomu technologicznego palestyńskich konstruktorów broni.