Tak będą głosować czytelnicy "Gazety Olsztyńskiej" w niedzielnych wyborach

2023-10-12 13:51:58(ost. akt: 2023-10-12 15:27:33)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Od ponad miesiąca na naszej stronie internetowej prowadziliśmy przedwyborczy sondaż, w którym nasi czytelnicy odpowiadali na pytania związane z najbliższymi wyborami parlamentarnymi. Teraz naszedł czas na publikację wyników.
Nasi czytelnicy przez ponad miesiąc odpowiadali na pytania dotyczące wyborów. Pierwsze z nich dotyczyło frekwencji, i aż 98,1 proc. naszych czytelników jednoznacznie odpowiedziało, że pójdzie na wybory.

Drugie pytanie to preferencje polityczne. 49 proc. respondentów deklaruje oddanie swojego głosu na Prawo i Sprawiedliwość, 19 proc. na Koalicję Obywatelską a 12 proc. na Trzecią Drogą. Ponad progiem wyborczym znajduje się jeszcze Nowa Lewica z poparciem lekko przekraczającym 9 proc. i Konfederacja (8,5 proc.). Bezpartyjni samorządowcy mogą liczyć na poparcie około 2 proc. naszych czytelników.

Wśród listy nr. 1 którą zajmuje Komitet Wyborczy Bezpartyjnych Samorządowców na aż 46 proc. poparcie może liczyć drugi na liście Krzysztof Dziczek. Drugie miejsce zajął lider listy Łukasz Zakrzewski, natomiast trzecia jest Urszula Brzozowska.

Lista nr. 2 to Trzecia Droga, czyli koalicja wyborcza PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni. Wyniki tego sondażu są dość niespodziewane. Najwięcej głosów naszych czytelników zebrała Joanna Łabanowska, która zajmuje 17. miejsce na liście. Drugi w kolejności jest Radosław Krzemiński, na którego oddanie głosu deklaruje prawie 24 proc. naszych czytelników, natomiast podium zamyka liderka listy Urszula Pasławska z wynikiem ponad 15 proc.

Zdecydowanym zwycięzcą listy Lewicy jest Łukasz Michnik startujący z czwartego miejsca. Działacz społeczny z Olsztyna znany m.in z protestów w SM "Jaroty" zdobył ponad 33 proc. wszystkich głosów. Na drugim miejscu znajduje się lider listy Marcin Kulasek z wynikiem 26 proc. trzeci natomiast jest Bartosz Grucela z wynikiem przekraczającym 10 proc.

Lista PiS również wygląda ciekawie. Na najwyższe poparcie sięgające 23 proc. może liczyć wojewoda Artur Chojecki. Drugi najlepszy wynik uzyskał Błażej Poboży, natomiast trzecia jest Olga Semeniuk-Patkowska. Co ciekawe, poza podium znajduje się lider listy minister Janusz Cieszyński, który zajął dopiero piąte miejsce plasując się za Iwoną Arent. To jedyny taki przypadek w naszym sondażu, gdzie lider listy znajduje się poza podium.

Na najwyższe poparcie wśród zwolenników Konfederacji w Olsztynie może liczyć lider listy Piotr Lisiecki, na którego swój głos deklaruje oddać 20 proc. badanych. Drugim wynikiem może pochwalić się czwarty na liście Kamil Wysocki (16,6 proc.), natomiast podium zamyka trzeci na liście Andrzej Wyrębek z wynikiem 15,5 proc.


Lider listy Koalicji Obywatelskiej również jest zwycięzcą naszego sondażu. Janusz Cichoń zebrał 20,6 proc. wszystkich głosów. Drugi wynik należy do Pawła Papke (16 proc.) natomiast podium zamyka Katarzyna Sobiech z poparciem rzędu 14 proc.

Walka o Senat w naszych sondażach również była bardzo zawzięta. Ostatecznie 39 proc. zdecydowało się poprzeć Zbigniewa Purpurowicza (PiS), jednak Ewa Kaliszuk (KO) znajduje się tuż za nim z poparciem 36 proc. Na Lidię Staroń zdecydowało się zagłosować niespełna 12 proc. naszych czytelników.

W ełckim okręgu senackim walka jest równie zawzięta. Najwyższe poparcie (38,8 proc) zyskała Małgorzata Kopiczko (PiS), jednak blisko jest również Jolanta Piotrowska (KO), którą popiera 33 proc. naszych czytelników. Znaczne poparcie zyskał również Artur Zalewski (Konfederacja), na którego chce zagłosować 22 proc. czytelników.