To już 55 lat odkąd ulice Olsztyna stały się planem filmowym "Stawki większej niż życie"

2023-10-12 19:08:57(ost. akt: 2023-10-12 15:44:57)

Autor zdjęcia: Facebook: Muzeum Warmii i Mazur

To 55. rocznica premiery kultowego serialu "Stawka większa niż życie" - produkcji, która na stałe wpisała się w historię polskiej telewizji i serca wielu widzów w kraju i za granicą. Ciekawostką jest fakt, że Olsztyn odegrał kluczową rolę w serialu i stał się najbardziej "stawkowym" miastem w Polsce.
Serial, który miał swoją premierę 10 października 1968 roku, wyróżniał się czarno-białym formatem oraz genialną obsadą, z której wyróżnili się Stanisław Mikulski jako Kloss oraz Emil Karewicz jako Brunner.

Każdy z dojrzalszych widzów bez trudu przypomni sobie wiele cytowanych powiedzeń i dialogów z tego serialu. Muzyka, której kompozytorem był Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, stanowiła nieodłączny element serialu i do dziś pozostaje w pamięci wielu Polaków.

Ciekawostką jest fakt, że zanim "Stawka większa niż życie" pojawiła się na ekranach telewizorów, widzowie mogli śledzić losy Klossa w spektaklach Teatru Telewizji. Spektakle te były wyjątkowe, ponieważ łączyły elementy na żywo z wstawami filmowymi. Za reżyserię większości z nich odpowiadał Andrzej Konic.

Choć za głównego reżysera serialu uznawany jest Janusz Morgenstern, warto podkreślić, że zarówno on, jak i wspomniany Andrzej Konic, wyreżyserowali po 9 odcinków.

Fot. Facebook: Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn odegrał kluczową rolę w produkcji, stając się, obok Łodzi i Wrocławia, najbardziej "stawkowym" miastem w Polsce. Dla upamiętnienia tej produkcji zawieszono tablicę pamiątkową w Zaułku "Stawki większej niż życie" przy olsztyńskim Domu Rzemiosł. Inicjatorem tego wydarzenia był Tomasz Śrutkowski z Olsztyna, autor publikacji prasowych i literackich, który także dokumentował powstawanie filmu.

Dzięki tak wielkiej popularności "Stawka większa niż życie" była emitowana nie tylko w Polsce i krajach bloku wschodniego, ale również w Ameryce Południowej, zdobywając serca ponad miliarda widzów.

Zachęcamy do wspomnienia tej wyjątkowej produkcji i oddania hołdu twórcom oraz aktorom, którzy na zawsze wpisali się w historię polskiego kina i telewizji.
Fotografie z planu zdjęciowego do odcinków: „Wiem kim jesteś” oraz „Spotkanie" można zobaczyć w Muzeum Warmii i Mazur na zamku w Olsztynie na wystawie „Olsztyn filmowy”.

Fot. Facebook: Muzeum Warmii i Mazur


Źródło: Muzeum Warmii i Mazur