Ponad miliard na inwestycje strategiczne dla regionu

2023-10-11 09:00:00(ost. akt: 2023-10-11 09:49:21)
Na Warmię i Mazury spadł deszcz pieniędzy z 8. edycji Programu Inwestycji Strategicznych z Rządowego Funduszu Polski Ład. Wojewoda Artur Chojecki poinformował, które z wniosków i na jaką kwotę otrzymały dofinansowanie.
Wojewoda Artur Chojecki wynik naboru ogłosił podczas konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim. W spotkaniu z dziennikarzami towarzyszyli mu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, poseł Robert Gontarz, poseł Adam Ołdakowski oraz pełnomocnik wojewody i radna wojewódzka Bożena Ulewicz.

Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę Artura Chojeckiego informacjami samorządom na terenie województwa warmińsko-mazurskiego przyznano dofinansowanie na łączną kwotę 1,146 miliarda złotych. Wsparcie pozwoli na zrealizowanie przez samorządy aż 242 projektów.

— W dalszym ciągu to inwestycje w infrastrukturę drogowe. Jednak te największe zadania to infrastruktura oświatowa, infrastruktura portowa. Także budowy czy modernizacje stadionów oraz szkół, czy, jak w przypadku Ełku, parku wodnego. To projekty, które bardzo wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców. W tej edycji programu te właśnie zadania będą realizowane — powiedział wojewoda Artur Chojecki.

Jak podkreślił, najwięcej środków trafi do Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Wojewoda zwrócił uwagę, że razem mieszka tam około 300 tysięcy osób. Trafi tam blisko 130 milionów złotych.

Przedstawiając skalę rządowego wsparcia Warmii i Mazur, Artur Chojecki przypomniał, że patrząc na poprzednie edycje, dotychczas w ramach Polskiego Ładu do naszego województwa trafiło już ponad 4 miliardy złotych. Jego zdaniem to „ogromna suma, która pozwoliła na realizację licznych projektów mających na celu poprawę infrastruktury, edukacji czy kultury”. Wojewoda mocno podkreślił, że inwestycje realizowane dzięki rządowemu wsparciu są wykonywane najczęściej przez lokalne formy, co daje niezwykle silny impuls gospodarczy, nowe miejsca pracy i prowadzi do wzrostu poziomu życia.

— To wielki program modernizacji Polski lokalnej. Przynoszące wyraźne efekty spojrzenie rządu Prawa i Sprawiedliwości na Polskę jako na jedno państwo, a nie na Polskę A i Polskę B — powiedział Artur Chojecki.

Również pozostali uczestnicy konferencji prasowej zwracali uwagę na zmiany dokonane w regionie dzięki rządowemu wsparciu. Wiceminister Błażej Poboży podkreślał skuteczny wysiłek prowadzący do równomiernego rozwoju różnych regionów.

— Szkoły, nowe drogi, inne, bardzo ważne inwestycje, które są strategiczne z punktu widzenia tych, którzy przez lata rządów naszych poprzedników byli wykluczani, traktowani jako obszary deficytowe, obszary drugiej kategorii. To wszystko powstało w ostatnich latach i powstaje na naszych oczach — mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

— Tu bardzo istotna jest wysokość wkładu własnego, który jest potrzebny do realizacji inwestycji. A ten jest naprawdę bardzo mały. To zaledwie 5-10 procent. A bywa nawet mniejszy. Trzeba pamiętać, że dla miejscowości popegeerowskich to zaledwie 2 procent. Nasze samorządy są bardzo biedne i to jest wielki ukłon w ich stronę. Umożliwię sięgnięcia po wielkie dotacje — podkreślił z kolei poseł Adam Ołdakowski.

Poseł Robert Gontarz zauważył, że pieniądze z rządowego programu są kołem zamachowym rozwoju naszym małych ojczyzn. Jego zdaniem nie ma zbyt małych miejscowości, żeby w nie inwestować.

— Czasem tylko politycy bywali zbyt mali, żeby do tych niewielkich miejscowości dotrzeć. A my pokazujemy, że Polska jest jedna i jako cała ma prawo się rozwijać — stwierdził. — My jako posłowie Prawa i Sprawiedliwości przykładamy wszelkich starań, żeby ten rozwój był zrównoważony. Żeby odejść o tego schematu polaryzacyjno-dyfuzyjnego naszych poprzedników, który promował aglomeracje miejskie kosztem Polski Wschodniej — dodał.

Radna wojewódzka i pełnomocnik wojewody ds. rodziny Bożena Ulewicz podkreśliła dramatyczny stan, który przedstawiciele administracji rządu PiS zastali w niektórych miejscowościach naszego regionu zaraz po dojściu do władzy. Przyznała też, że nadal jest wiele do zrobienia.

— Są kolonie, są miejscowości, gdzie ludzie sobie przywożą wodę z miasta w baniakach, bo nie mają wody spożywczej. Są więc jeszcze zaległości, które my teraz próbujemy nadrabiać — powiedziała.
Stanisław Kryściński

— Wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych pozwoli na zrealizowanie przez nasze samorządy aż 242 projektów — poinformował Artur Chojecki

Dotacje na poszczególne powiaty w milionach złotych:
Bartoszycki – 63,8
Braniewski – 44,0
Działdowski – 56,5
Elbląski – 61,2
Elbląg – 7,6
Ełcki – 68,6
Giżycki – 65, 7
Gołdapski – 36,3
Iławski – 65,2
Kętrzyński – 68,1
Lidzbarski – 28,2
Mrągowski – 79,0
Nidzicki – 42,2
Nowomiejski – 50,4
Olecki – 45,1
Olsztyński – 96,1
Miasto Olsztyn – 32,0
Ostródzki – 76,2
Piski – 46,4
Szczycieński – 59, 4
Węgorzewski – 30,2
Urząd Marszałkowski – 23,0

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja. #3111661 11 paź 2023 10:48

    Rozdawane przez kandydatów PiS "promesy" są zwykłymi obiecankami, takie "gruszki na wierzbie" a po wyborach można o tych pieniądzach zapomnieć. Kasy ni ma i nie będzie, no bo i skąd, rozdali już wszystko

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz