Doskonała wiadomość dla Stomilu Olsztyn. Stadion wkrótce będzie remontowany

2023-10-10 12:58:28(ost. akt: 2023-10-10 14:00:42)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Z rządowego programu inwestycji strategicznych gmina Olsztyn dostała 30 mln zł na remont stadionu Stomilu. Kwota oczywiście nie wystarczy na remont całego obiektu, ale pozwoli odnowić jedną z trybun.
Przypuszczenia się potwierdziły. Remont stadionu miejskiego w Olsztynie, na którym swoje mecze rozgrywa drugoligowy Stomil stał się faktem. Na remont obiektu zostało przeznaczone 30 mln zł, które pozwoli na gruntowną modernizację jednej z trybun.

Koncepcja wpisuje się w plan wieloletniego remontu stadionu, który kilka miesięcy temu przedstawił radny Paweł Klonowski. Proces zakłada remont jednej części stadionu co jakiś czas (np. co rok). W ten sposób obiekt zostałby stopniowo rozbudowywany i za kilka lat stałby się nowoczesnym stadionem piłkarskim. Paweł Klonowski podobny zabieg zrobił z Łynostradą, której był głównym inicjatorem. Ścieżka rowerowa, która była budowana etapami dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko Olsztyna, ale także całego woj. warmińsko-mazurskiego.

— W trakcie spotkań z mieszkańcami miasta często słyszałem o stadionie Stomilu Olsztyn. Że to miejsce, które jest domem klubu, na którego mecze przychodziło w najlepszych latach po kilkanaście tysięcy kibiców, jest dziś w opłakanym stanie.
Sprawdziłem to osobiście - spotkałem się z władzami klubu i przedstawicielami kibiców. Na własne oczy przekonałem się, że w 2023 roku, w stolicy wojewódzkiego miasta, kibice nie mają dobrych warunków do wspierania swojego klubu, a zarząd siedzi w gabinecie dogrzewanym farelką — komentuje minister cyfryzacji Janusz Cieszyński — Dlatego zwróciłem się do premiera Mateusza Morawieckiego o wsparcie przy zdobyciu środków na I etap budowy stadionu Stomilu. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wystąpił na ten cel o 30 mln złotych i dziś mogę z radością powiedzieć, że udało się ten cel osiągnąć - pieniądze zostały przyznane. Według mojej wiedzy ta kwota wystarczy na połowę planowanej inwestycji, także trzymam Pana Prezydenta za słowo i liczę, że drugie tyle już wkrótce pojawi się w wieloletnim planie finansowym miasta. Szczególnie, że w ostatnich latach wsparcie dla klubu było, delikatnie mówiąc, skromne — dodaje minister.

— Bardzo dziękuję Panu ministrowi za wsparcie w tym procesie. Mam nadzieję, że za 2 lata spotkamy się już na nowej trybunie — komentuje Michał Żukowski, główny akcjonariusz Stomilu Olsztyn.

Do sprawy odniósł się także prezydent Olsztyna.

— Im bliżej wyborów parlamentarnych tym nasz bilans wsparcia środkami z Polskiego Ładu zdecydowanie zyskuje! — odpowiada prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz — Niespodziewanie, w czwartek dotarła informacja o 90 milionach złotych na Olsztyński Park Przemysłowy, a dzisiaj pojawiała się kolejna, że otrzymamy również 2 miliony na modernizację Planetarium oraz 30 milionów na budowę miejskiego stadionu piłkarskiego. Łącznie to już 122 miliony złotych i nie można tego gestu dobrej woli nie dostrzec. Trudno co prawda rozstrzygnąć czy wynika on z miłości do Olsztyna czy raczej z przywiązania do władzy, ale pieniądz to pieniądz i już starożytni rzymianie odkryli że nie ma zapachu. Tak czy siak, patrząc przez pryzmat dobrostanu finansowego miasta wybory parlamentarne powinny odbywać się co roku, a może i częściej — zauważa prezydent Olsztyna.

Niedługo gmina Olsztyn powinna zacząć szukać wykonawcy nowej trybuny stadionu, wtedy też dowiemy się więcej o szczegółach projektu.

Karol Grosz