Operacja "Neon". W drodze do Izraela jest kolejny Hercules. Szef MON: Czwarty wojskowy samolot z Polakami wylądował w stolicy

2023-10-09 20:57:41(ost. akt: 2023-10-09 21:13:49)
Ewakuacja Polaków z Izraela

Ewakuacja Polaków z Izraela

Autor zdjęcia: PAP/Leszek Szymański

Czwarty wojskowy samolot z Izraela do Warszawy z ponad 120 ewakuowanymi Polakami na pokładzie właśnie wylądował w stolicy - przekazał w poniedziałek wieczorem szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że kolejny samolot Hercules jest w drodze do Tel Awiwu.
Czwarty wojskowy samolot z Izraela do Warszawy z ponad 120 ewakuowanymi Polakami na pokładzie właśnie wylądował w Warszawie

— napisał Błaszczak na platformie X.

Poinformował również, że kolejny samolot Herkules jest w drodze do Tel Awiwu.

W sobotę rano na Izrael rozpoczął się atak muzułmańskiego Hamasu. Bojownicy przeniknęli do wielu miast na południu kraju. Izrael został również zaatakowany tysiącami rakiet. W niedzielę po południu izraelskie wojsko poinformowało, że przeprowadza zmasowane ataki lotnicze na cele w Autonomii Palestyńskiej, gdzie ukrywać się mają bojownicy Hamasu. W nocy z niedzieli na poniedziałek wojsko izraelskie poinformowało, że nadal prowadzi naloty powietrzne w Strefie Gazy.

Jak informował w poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau, około 1 tys. polskich obywateli będzie chciało wydostać się z Izraela; będzie dwutorowa ewakuacja powietrzna, oprócz lotów z Tel-Awiwu do Warszawy, trzy samoloty będą zabierać naszych rodaków z Tel-Awiwu do Chanii na Krecie i stamtąd do Polski.

Wczoraj w godzinach wieczornych udało się ewakuować z lotniska (Ben Guriona) już ponad 251 osób, które przybyły dziś rano do Polski, do Warszawy trzema samolotami - Boeingiem 737 i dwoma samolotami C130 Hercules

— powiedział Rau podczas konferencji.
W MSZ działa centrum operacyjne, które uruchomiło infolinię, aby przyjmować zgłoszenia i udzielać informacji. Działają dwa numery infolinii: w Polsce + 48 22 523 88 80 oraz w Izraelu + 972 372 53 111. Dostępny jest także adres e-mail: ewakuacja@msz.gov.pl

Most ewakuacyjny


We współpracy z Grecją, uruchomiliśmy most ewakuacyjny dla polskich turystów, którzy przebywają w Izraelu – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Minister poinformował też, że kolejny polski samolot wylądował już w Tel Avivie. Dowództwo Generalne podziękowało ewakuowanym Polakom za „zdyscyplinowanie i godne znoszenie naszych wojskowych warunków”.

Trwa operacja „Neon”, czyli ewakuacja polskich obywateli z Izraela. Jak poinformował wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, „do wczoraj mieliśmy ponad 2 tys. zgłoszeń od osób, które są krótkoterminowo w Izraelu jak i tych, którzy mieszkają tam na stałe i chcą się ewakuować”.

Rzecznik MSZ poinformował, że w drodze do Izraela jest czwarty samolot.

Nawet nie klasa ekonomiczna tylko standard wojskowy. Dziękujemy wszystkim pasażerom za zdyscyplinowanie i godne znoszenie naszych wojskowych warunków. Cieszymy się, że już jesteście bezpieczni i działamy dalej!

— podkreśliło w mediach społecznościowych Dowództwo Generalne.

Współpraca Polski i Grecji


Na konferencji prasowej w Wojnarowej (woj. małopolskie), szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o utworzeniu przez polskie wojsko mostu ewakuacyjnego dla polskich turystów, uciekających przed konfliktem w Izraelu.

Uruchomiliśmy most ewakuacyjny, korzystając ze współpracy z Grecją. Na Krecie, w porcie w Chanii, jest zgromadzony nasz potencjał wojskowy. Będziemy prowadzili loty z Krety do Tel Avivu, a potem w drugą stronę z Tel Avivu do Krety i następnie do Polski

— przekazał minister.

Zdaniem szefa MON, operacja ta ma na celu „zmaksymalizowanie możliwości ewakuacji polskich turystów, żeby skrócić czas oczekiwania na pomoc”.

Chcę zapewnić, że będziemy tak długo prowadzić akcję ewakuacyjną, jak długo polscy turyści będą zainteresowani tą formą powrotu do naszego kraju

— zadeklarował Błaszczak.

Ewakuacja Polaków z Izraela


Minister poinformował, że „kolejny polski samolot wylądował już w Tel Avivie”.

Dwa samoloty z ewakuowanymi z Izraela Polakami - wojskowe Herculesy - wylądowały w poniedziałek przed godz. 9.00 na wojskowym lotnisku Warszawa-Okęcie. Wcześniej 120 ewakuowanych w związku z atakiem Hamasu na Izrael przyleciało wojskowym Boeingiem.

Tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl