Konferencja Automatyzacja i Robotyzacja w ERKO4

2023-10-09 11:34:48(ost. akt: 2023-10-09 11:39:06)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

4 października odbyła się Konferencja Automatyzacja i Robotyzacja w ERKO4 zorganizowana przez firmę ERKO. Ponad 50 gości odwiedziło nowoczesną siedzibę firmy w podolsztyńskim Jonkowie, by pogłębić swoją wiedzę na temat automatyzacji i robotyzacji przemysłu oraz poznać praktyczne aspekty wdrożenia zrobotyzowanych maszyn i gniazd produkcyjnych.
Uczestnikami środowej konferencji byli przedstawiciele okolicznych firm produkcyjnych działających w przeróżnych branżach – w gronie gości pojawili się m.in. producenci opon, szkła, opakowań oraz reprezentanci przedsiębiorstw m.in. z sektora gospodarki odpadami, farmaceutycznego, lotniczego oraz meblowego. Nie zabrakło również oczywiście firm z branży elektrotechnicznej, która jest niewątpliwie najbliższa organizatorom wydarzenia.

Fot. archiwum prywatne

Firma ERKO jest obecnie jednak nie tylko jednym z kluczowych dostawców branży elektrotechnicznej. Misją przedsiębiorstwa niezmiennie od ponad 40 lat jest dostarczanie wysokiej jakości dedykowanych rozwiązań zwiększających efektywność w przemyśle. Nie bez powodu sercem nowej siedziby jest Centrum Badawczo-Rozwojowe, które uczestnicy mieli okazję odwiedzić podczas spaceru po hali produkcyjnej.

Podczas konferencji poświęconej automatyzacji nie mogło zabraknąć specjalistów z tej dziedziny, którzy jako partnerzy wydarzenia zaprezentowali się podczas licznych paneli tematycznych. W gronie prelegentów pojawili się przedstawiciele firmy KUKA - wiodącego na rynku światowym producenta inteligentnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji. Zaprezentowali się także reprezentanci firmy Balluff - specjalisty w dziedzinie czujników i automatyki oraz ważnego partnera w dziedzinie innowacji dla swoich klientów. Goście mieli również okazję do wysłuchania firmy TROAX, która specjalizuje się w wygrodzeniach bezpieczeństwa, zapewniających ochronę pracownikom oraz całym parkom maszynowym.

Fot. archiwum prywatne

Konferencję otworzył Piotr Pętlak, prezes zarządu ERKO. Witając gości i przedstawiając krótko firmę zaznaczył: „Nie chciałbym żebyśmy nazywali tutaj to wydarzenie konferencją – jest to po prostu owocne spotkanie przedsiębiorców, podczas którego możemy się wzajemnie inspirować oraz dzielić wiedzą i doświadczeniami”. I tak też było. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać m.in. o roli Dyrektywy Maszynowej w automatyzacji produkcji, oszczędnościach generowanych przez predictive maintenance oraz sposobach na zasadną i opłacalną inwestycję w automatyzację. Prelegenci przedstawili możliwości automatyzacji na podstawie interesujących, praktycznych studiów przypadku, które zrealizowali u swoich klientów. Nie zabrakło również dyskusji na temat nowości, cyfryzacji, inwestycji w bezpieczeństwo oraz rozwiązań wspierających integrację robotów.

W przerwie pomiędzy prezentacjami organizatorów i partnerów uczestnicy konferencji wyruszyli na spacer po hali produkcyjnej ERKO4, podczas którego przedstawione zostały zrobotyzowane maszyny i gniazda produkcyjne stworzone i wykorzystywane przez organizatora oraz roboty i rozwiązania partnerów. Goście obejrzeli m.in. inteligentne urządzenia do obróbki szyn prądowych BPS1200 oraz BPS-P, linię do lutowania indukcyjnego i gniazdo obróbcze do kształtowania płaskowników miedzianych produkcji ERKO. Na hali znalazły się również czujniki firmy Balluff umożliwiające monitorowanie produkcji oraz wygrodzenia TROAX zapewniające ochronę maszyn i robotów. „Nowa hala produkcyjna ERKO robi wrażenie. Widać, że wszystko zostało dokładnie przemyślane i że praca w tym miejscu jest po prostu bezpieczna. Rozwój względem poprzedniej siedziby jest imponujący, a zaprezentowane maszyny to innowacja na najwyższym poziomie” - podsumowuje wycieczkę jeden z gości.

Fot. archiwum prywatne

Automatyzacja produkcji to niewątpliwie jeden z nieodłącznych elementów współczesnych przedsiębiorstw. Czy okaże się przyszłością polskiego biznesu? Otóż to już nawet nie przyszłość, a rzeczywistość fabryk. Stopniowy rozwój automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych pozwala firmom nie tylko nadążać za rosnącymi oczekiwaniami rynku, ale wręcz wyznaczać nowe trendy poprzez stałe podnoszenie konkurencyjności oferowanych wyrobów. Dlatego tak ważne jest szerzenie świadomości na temat możliwości jakie oferuje. W odpowiedzi na dynamicznie rozwijający się trend automatyzacji organizatorzy zapowiedzieli, iż była to pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia konferencja poświęcona temu zagadnieniu realizowana w siedzibie ERKO. W niedalekiej przyszłości możemy więc spodziewać się kolejnych edycji Konferencji, podczas której podobnie jak i tym razem nie zabraknie okazji do dyskusji poświęconych nowoczesnym technologiom, dzielenia się różnorodną wiedzą i doświadczeniami oraz networkingu w dobrej atmosferze.