Sezon na grzybobranie na Warmii i Mazurach w pełni. A co z bezpieczeństwem?

2023-10-10 09:14:38(ost. akt: 2023-10-09 16:41:25)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jesień to czas leśnych spacerów oraz wypraw na grzyby. Jednak nie wszyscy wybierający się do lasu znają miejsce, do którego się udają, często przeceniając swoje umiejętności orientacji w terenie, a także możliwości swojego organizmu.
Wybierając się do lasu, na spacer, czy też na grzybobranie należy pamiętać, aby w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo. Dzięki temu można uniknąć wielu zagrożeń i cieszyć się urokami jesieni.

Udając się do lasu samochodem ważnym elementem w pierwszej kolejności będzie dokładne jego zabezpieczenie, a także zamknięcie drzwi i okien.

Na spacery trzeba zabrać ze sobą naładowany telefon, aby w razie zagubienia się w lesie móc wezwać pomoc lub określić lokalizację.

Przed wyjściem należy zapoznać się ze szlakami i trasami prowadzącymi do głównych dróg. Powinno wziąć się ze sobą prowiant i coś ciepłego do picia. Nie można zapominać również o wodzie. Dobrym rozwiązaniem będzie również założenie jasnej odzieży, czy elementów odblaskowych, aby w razie zgubienia być widocznym.

Na spacer po lesie lepiej wybrać wczesną porę i poinformować bliskich, dokąd się idzie, a także kiedy wraca.

Warto zapamiętywać punkty odniesienia terenu i stosować się do oznakowań i regulaminów. Jeśli pojawią się wątpliwości, czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne - nigdy nie powinno się ryzykować. Warto skorzystać z pomocy stacji sanitarno-epidemiologicznych.

O wszelkich podejrzeniach zgubienia się lub zabłądzenia w lesie należy zaalarmować policję.

W takich przypadkach powinno się się dojść do najbliższej drogi i pozostać na miejscu. Słysząc zbliżające się osoby, należy głośno wołać, dając o sobie znać, ułatwi to określenie lokalizacji. Natomiast w przypadku kiedy znajdzie się drogę do domu również trzeba przekazać taką informację policji.


W poniedziałkowym (9 października) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Dron miał swój pierwszy lot już kilkanaście minut po przywiezieniu przez wojewodę do Kręska.Ten dron będzie ratował życie
Ratownicy z olsztyńskiego PCK dostali od wojewody Artura Chojeckiego specjalistycznego drona m.in. z kamerą termowizyjną, która pozwoli na skuteczne poszukiwanie zaginionych. Wcześniej prowadzili zbiórkę na ten cel. Zebrane pieniądze pozwolą doposażyć drona.

Benefity? Czeka nas rewolucja
Wielu kandydatów – zwłaszcza z młodszych generacji – nawet nie bierze pod uwagę ofert pracy, które nie uwzględniają pozapłacowych benefitów. Wobec rosnących wymagań dotyczących bonusów pracodawcy potrafią być naprawdę kreatywni. Co oferują poza wypłatą?

Na lotnisku wspominali Wielkich Polaków
7 października na Lotnisku Wilamowo pod Kętrzynem odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl