Zabytkowe dworce w Pasłęku i Gronowie Elbląskim będą przebudowane

2023-10-09 08:33:09(ost. akt: 2023-10-09 14:46:45)

Autor zdjęcia: EG

Zabytkowe dworce w Pasłęku i Gronowie Elbląskim przejdą kompleksową przebudowę. Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej dla obu inwestycji - podała spółka PKP S.A.
Jak podały PKP w komunikacie, obydwa zabytkowe dworce – w Pasłęku z XX wieku oraz w Gronowie Elbląskim z II połowy XIX wieku, dziś nieczynne i wyłączone z użytkowania – zostaną przebudowane z dbałością o historyczne detale. Ich wnętrza będą funkcjonalne, dostosowane do współczesnych standardów obsługi podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami czy rodzin z dziećmi.

— Podpisanie umowy na projekty modernizacji historycznych dworców w Pasłęku i Gronowie Elbląskim to początek długo oczekiwanych, ale niezwykle potrzebnych inwestycji. Rozwój przewozów pasażerskich na północnym krańcu województwa warmińsko-mazurskiego oraz plany modernizacji kolejnych linii kolejowych na Mazurach wymuszają dostosowanie infrastruktury obsługi podróżnych do współczesnych wymagań — powiedział cytowany w komunikacie sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka wyjaśnił, że oba dworce będą nie tylko nowoczesne i ekologiczne, ale także dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych oraz że zostaną przebudowane z dbałością o ich zabytkowy charakter.

Dzięki przebudowie dworce staną się bardziej przyjazne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wprowadzonych zostanie szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dostęp do zajmowanych przez samorządy pomieszczeń na piętrach zapewnią windy.

Zbliżająca się modernizacja obiektów stawia również na ekologię i poprawę bezpieczeństwa na dworcu oraz w jego najbliższym otoczeniu. W celu optymalizacji zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej zamontowany zostanie system BMS (Building Management System) zarządzający wszystkimi instalacjami i urządzeniami na dworcu. Z kolei poprzez montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa – monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych – zwiększy się bezpieczeństwo osób i samego budynku.

Metamorfozę przejdzie także najbliższe otoczenie dworców. W ramach prac planowana jest budowa nowych chodników i parkingów dla samochodów osobowych, a także montaż nowych elementów małej architektury oraz uporządkowanie zieleni.

Przebudowy dworców kolejowych w Pasłęku i Gronowie Elbląskim finansowane są ze środków własnych Polskich Kolei Państwowych S.A. Inwestycje podzielone zostały na dwa etapy. Za opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej zakładającej kompleksową przebudowę obiektów wraz z placem przydworcowym dla obu dworców odpowiedzialna jest firma Maple sp. z o.o. z Katowic. Następnie, po zakończeniu powyższych prac, PKP S.A. ogłoszą postępowania na wybór wykonawców robót budowlanych. Wstępnie planowany termin zakończenia obu inwestycji to 2026 rok.

PAP
autor: Agnieszka Libudzka