CodeWeek — Wielkie Święto Programowania w Olsztynie [ZDJĘCIA]

2023-10-07 13:16:26(ost. akt: 2023-10-08 11:25:37)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Programista to jeden z najbardziej przyszłościowych i pożądanych zawodów. Jak się okazuje, programowanie to nie wpisywanie kodów, ale także dobra zabawa. Przekonali się o tym najmłodsi uczestnicy CodeWeek'u, którzy wzięli udział warsztatach odbywających się w świeżo otwartej Kortosferze.
CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca umiejętności cyfrowe uczestników w ciekawy sposób. Wbrew nazwie zajęcia nie odbywają się tydzień, ale aż 16 dni, bo w tym roku CodeWeek w Polsce trwa od 7 do 22 października.

Dzisiaj (sobota 7 października) w świeżo otwartej Kortosferze znajdującej się na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyły się pierwsze warsztaty. Okazję do zapoznania się z programowaniem mieli dzisiaj najmłodsi, którzy dopiero za kilka lat będą myśleć o rozwoju swojej ścieżki zawodowej. CodeWeek w Olsztynie został oficjalnie zainagurowany już przed południem przez ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego.

— Kto z was już umie programować? — zapytał Janusz Cieszyński uczestników warsztatów — Bardzo się cieszę, że tutaj dzisiaj jesteście. Dzisiaj zaczyna się ogólnopolski tydzień kodowania, czyli jedyny tydzień, który trwa 16 dni. To taki czas, podczas którego w całej Polsce będą się odbywać wydarzenia, podczas których każdy zainteresowany będzie mógł się zapoznać z tym, jak wejść w programowanie. To wszystko dlatego, że dzisiaj nie ma bardziej przyszłościowej dyscypliny niż kodowanie — zaznaczył minister cyfryzacji.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Kodowanie to prawdziwa gimnastyka dla umysłu. Pomaga rozwiązywać problemy i organizować myślenie. Na ścieżce edukacji programistycznej możemy się nauczyć, że z programowania wynika również wiele bardzo przydatnych myśli i nauk dla życia — mówił na otwarcie CodeWeek'u zastępca dyrektora NASK Michał Karpowicz.

Organizatorami imprezy jest NASK, Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) i Ministerstwo Cyfryzacji. Podczas dwóch najbliższych dni zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli wziąć udział w szeregu warsztatów dostoswanych do ich potrzeb. Przykładowo dla dzieci przewidziane są warsztaty z programowania w Minecraft Education i warsztaty z tworzenia gier mobilnych w App Inventor, natomiast dla seniorów specjalne zajęcia z bezpieczeństwa w sieci współorganizowane z funkcjonariuszami Policji.