Nad Warmię i Mazury nadciągają silne wiatry, które mogą wyrządzić ogromne szkody

2023-10-06 12:28:39(ost. akt: 2023-10-06 12:55:40)
Wiatr to bardzo niebezpieczne zjawisko

Wiatr to bardzo niebezpieczne zjawisko

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Najbliższy weekend nie będzie spokojny. Październik dał znać mieszkańcom Olsztyna, że nadeszła jesień, a wraz z nią wiatr, chłód i deszcz.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pierwszego (najniższego) stopnia przed silnym wiatrem. Alert dotyczy niemal całego terenu woj. warmińsko-mazurskiego.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich — prognozują synoptycy.

Ostrzeżenie zostało wydane dla wszystkich powiatów woj. warmińsko-mazurskiego, jednak IMGW zwraca uwagę, że wiatr będzie wiał w różnych regionach o różnych godzinach. W powiatach: działdowskim, ełckim, iławskim, mrągowskim, nidzickim, nowomiejskim, Olsztynie, olsztyńskim, ostródzkim, piskim i szczycieńskim niebezpiecznych zjawisk należy się spodziewać w sobotę (7 października) od godz. 6 rano do mniej więcej 17.

Powiaty: bartoszycki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, lidzbarski, olecki i węgorzewski będą najbardziej zagrożone również jutro (7 października) już od godz. 3 w nocy do godz. 16.

Jak uchronić się przed silnym wiatrem? Oto kilka wskazówek:

Śledź prognozę pogody: Zawsze warto sprawdzić prognozę pogody, aby być świadomym nadchodzących warunków atmosferycznych, w tym silnych wiatrów. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio się przygotować i być bardziej świadomy zagrożeń.

Ubieraj się odpowiednio: W przypadku silnych wiatrów ważne jest, aby ubrać się odpowiednio. Noszenie ciepłego i dobrze przylegającego do ciała ubrania oraz odpowiedniej odzieży przeciwwiatrowej, takiej jak wiatrówki i kurtki, pomoże Ci utrzymać ciepło i ograniczyć działanie wiatru na twoje ciało.

Unikaj dużych obszarów otwartych: Gdy wiatr jest silny, staraj się unikać obszarów otwartych, gdzie jesteś bardziej narażony na działanie wiatru. Szukaj schronienia w budynkach lub za naturalnymi przeszkodami, takimi jak wzgórza lub drzewa.

Trzymaj się z dala od niebezpiecznych przedmiotów: Silny wiatr może przewracać przedmioty, takie jak drzewa, słupy energetyczne czy znaki drogowe. Trzymaj się z dala od potencjalnie niebezpiecznych obszarów i unikaj zbliżania się do tych obiektów.

Ostrożna jazda: Jeśli jesteś kierowcą, bądź szczególnie ostrożny podczas silnych wiatrów. Wiatr może wpływać na stabilność pojazdu, zwłaszcza podczas jazdy na autostradach i mostach. Trzymaj obie ręce na kierownicy i utrzymuj bezpieczną prędkość.

Zamknięcie okien i drzwi: W domu warto zamknąć okna i drzwi, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń wywołanych wiatrem, a także, aby utrzymać ciepło w pomieszczeniach.

Przygotuj awaryjny zestaw: Warto mieć awaryjny zestaw gotowy w przypadku nagłego załamania pogody. W zestawie tym powinny znajdować się niezbędne rzeczy, takie jak latarka, baterie, woda pitna, żywność, koce i lekarstwa.

Słuchaj ostrzeżeń i zaleceń: Jeśli otrzymasz ostrzeżenie przed silnym wiatrem lub innymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi, zawsze słuchaj rad i zaleceń lokalnych służb meteorologicznych oraz władz.

Warto pamiętać, że silne wiatry mogą być niebezpieczne, dlatego ważne jest zachowanie ostrożności i rozważanie swoich działań, aby uniknąć ryzyka i zagrożeń dla zdrowia i życia. Jeśli wiesz, że w twojej okolicy często występują silne wiatry, zawsze warto być przygotowanym i znać lokalne procedury bezpieczeństwa.