Sojusznik Rosji zwiększa dostawy broni, sojusznik Ukrainy wycofuje się z pomocy militarnej

2023-10-06 06:50:19(ost. akt: 2023-10-06 07:15:21)

Autor zdjęcia: Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova sprzeciwiła się planom Ministerstwa Obrony wysłania do Kijowa kolejnego pakietu pomocy wojskowej
Według rzecznika pani prezydent Martina Striżineca Czaputova uzasadniła to tym, iż partie, które negocjują utworzenie rządu odrzucają taką formę pomocy.

- Wszystkie partie polityczne negocjujące dziś mandat nowego rządu wyraźnie odrzucają taką pomoc. Decyzja o dostarczeniu sprzętu wojskowego w takiej sytuacji nie byłaby dobrym precedensem dla zmiany władzy politycznej po wyborach - powiedział Striżinec, rzecznik słowackiej prezydent.

Nowy rząd Słowacji Słowacja odejdzie od pomocy Ukrainie.


Partia Smer-Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD) byłego premiera Roberta Ficy, któremu Czaputova powierzyła misję utworzenia gabinetu po zwycięstwie wyborczym, od dawna sprzeciwia się dostawom broni na Ukrainę. Tego samego zdania jest nacjonalistyczna Słowacka Partia Narodowa (SNS), z którą Smer liczy się jako z przyszłym koalicjantem. Trzeci potencjalny partner koalicyjny Smer, partia Głos - Socjaldemokracja (Hlas-SD), stwierdził, że Bratysława wyczerpała już możliwości pomocy wojskowej dla Ukraińców.

Dotychczas Słowacja należała do największych donatorów uzbrojenia dla walczącej Ukrainy, dostarczając m.in samoloty MiG-29 czy słynne słowackie armatohaubice Zuzana 2 o zasięgu porównywalnym z polskim Krabem, ale na podwoziu kołowym.

USA/ Media: Po spotkaniu Kima z Putinem Korea Północna zaczęła wysyłać artylerię do Rosji


Korea Północna zaczęła wysyłać artylerię do atakującej Ukrainę Rosji – podała w czwartek CBS News, powołując się na anonimowe źródło rządowe w USA. Amerykańska stacja wiąże to z niedawnym spotkaniem Kim Dzong Una i Władimira Putina.

Nie jest jasne, czy dostawa uzbrojenia jest częścią nowego, długoterminowego łańcucha zaopatrzenia, czy ma bardziej ograniczoną skalę. Nie wiadomo też, co Korea Północna dostaje od Rosji w zamian – zaznaczyła CBS.

Stacja podała, że Korea Północna „zaczęła przekazywać artylerię do Rosji”, nie precyzując przy tym, o jaką konkretnie broń chodzi. Przed spotkaniem Kima z Putinem eksperci spodziewali się, że omawiane będą dostawy pocisków artyleryjskich.

Obserwatorzy spekulowali, że Rosja może w zamian zaoferować Korei Północnej wsparcie techniczne w budowie satelity szpiegowskiego oraz jej programach zbrojeń jądrowych i rakietowych. Eksperci oceniali jednak, że Pjongjang nie będzie w stanie przekazać Moskwie uzbrojenia na tyle skutecznego, by mogło ono w istotny sposób wpłynąć na przebieg wojny przeciwko Ukrainie.

Seul i Waszyngton przestrzegały, że jakikolwiek handel bronią pomiędzy Pjongjangiem a Moskwą byłby pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, przyjętych za zgodą Rosji – podkreśliła południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Ukraiński wywiad wojskowy ogłosił natomiast we wrześniu, że Korea Północna już półtora miesiąca wcześniej zaczęła dostarczać Rosji pociski kalibru 122 i 152 mm oraz rakiety do wyrzutni Grad. Również wywiad Korei Południowej informował, że wykrył kontakty wojskowe pomiędzy Rosją a Koreą Północną już kilka miesięcy przed spotkaniem Kima z Putinem.(PAP)