Odszedł Stanisław Brodacki, honorowy prezes Związku Piłsudczyków w Olsztynie

2023-10-05 08:05:17(ost. akt: 2023-10-05 08:11:13)

Autor zdjęcia: Związek Piłsudczyków

2 października 2023 roku, w wieku 92 lat, zmarł Stanisław Brodacki. Aktor teatralny i operetkowy scen polskich, kombatant Armii Krajowej, honorowy prezes Związku Piłsudczyków w Olsztynie, działacz społeczny.
Urodził się 4 maja 1931 roku w Choroszczynce (obecnie woj. Lubelskie) jako najmłodszy syn Bronisława i Leokadii Brodackich, znanych z patriotycznych przekonań. Był wielkim admiratorem czynów Marszałka, dorastał w kulcie Piłsudskiego. Ukończył Gimnazjum w Białej Podlaskiej, w którym po raz pierwszy zetknął się z teatrzykiem szkolnym, w którym grał i śpiewał.

Na przeszkodzie jego młodzieńczym planom związanym z teatrem i literaturą stanęła polityka. Za bojkot szkolnych obchodów 70-lecia urodzin Józefa Stalina w klasie maturalnej został aresztowany przez UB i osadzony na zamku w Lublinie. Sąd potępił zachowanie młodego „wroga ludu” i wymierzył mu karę 3 lat więzienia. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności odsiedział tylko 9 miesięcy. Maturę zdał eksternistycznie w 1951 roku w Warszawie.

Zarekomendowany wybitnemu aktorowi Aleksandrowi Zelwerowiczowi zdał egzamin do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi. Dyplom aktora zdobył u Kazimierza Deymka. W czasie nauki miał okazję poznać poetę Konstantego Ildefonsa Gałczynskiego, Władysława Potemskiego - specjalistę od impostacji głosu oraz Jerzego Merunowicza - specjalistę od dykcji i recytacji. To dzięki nim Stanisław Brodacki zapałał miłością do pracy w teatrze.

W 1956 roku zadebiutował na scenie. Pierwsze role przyszło mu zagrać w Jeleniej Górze, debiutował w sztukach „Uciekła mi przepióreczka” i „Śluby Panieńskie”. Jego kariera teatralna przewijała się przez teatry wielu miast Polski.


W roku 1957 za sprawą Aleksandra Sewruka trafił do Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. Występował jako tenor w Operetce Warszawskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie, Teatrze Muzycznym w Gdyni, Operetce w Gdyni, Teatrze Ziemi Mazowieckiej w Warszawie, Zespole Pieśni i Tańca Wojska Polskiego w Warszawie. W Olsztynie grał do roku 1981, kiedy to Andrzej May, kolega ze studiów, zaproponował mu udział w musicalu „Wesołego powszedniego dnia” autorstwa Derfla i Młynarskiego. Sztuka miała być grana w Teatrze Dramatycznym w Elblągu. Zaangażował się tam tylko do jednej roli, a pozostał do końca pracy zawodowej.

Swoje życie osobiste związał jednak z Olsztynem. Tu w latach 70-tych poznał swoją przyszłą żonę Irenę, skrzypaczkę i wieloletnią koncertmistrzynię filharmonii olsztyńskiej, tu też urodziła się ich córka Katarzyna.

Stanisław Brodacki zagrał wiele znaczących ról, pozostawił po sobie piękne recenzje i wywiady, sam chętnie wracał myślami do roli m. in Gucia ze „Ślubów Panieńskich”, Szwejka z monodramu pod tym samym tytułem, Wujka z „Tanga” i Króla z „Karola IV”.

Będąc na emeryturze często wspominał: „Dorosłe życie zacząłem od polityki, i teraz do niej wracam. Może dlatego, że patriotyzmu uczyłem się w domu rodziców, gdzie wszystkie polskie święta i rocznice obchodzone były w należytym szacunku i skupieniu.” Stąd też jego tak bogata działalność patriotyczna na emeryturze.

W roku 2003 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2008 za działalność niepodległościową Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowany przez Ministra Kultury i Sztuki w 1985 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi i Odznakę Honorową za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego w 1986 roku.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 7.10.2023 roku o godzinie 12:45 w kaplicy miejskiej przy ul. Mariańskiej w Olsztynie, następnie o godzinie 13:30 zostanie odprawiona Msza Święta żałobna w kościele NSPJ w Olsztynie. Ceremonia pogrzebowa zakończy się na Cmentarzu przy ul. Poprzecznej.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rafbro #3111530 6 paź 2023 20:48

  Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci mojego Ojca śp. Stanisława Brodackiego Syn Mariusz z żoną i dziećmi.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Rafbro #3111528 6 paź 2023 20:45

  Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci mojego Ojca śp. Stanisława Brodackiego. Syn Mariusz z żoną i dziećmi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ja. #3111489 5 paź 2023 09:49

  Piłsudczyk urodzony w 1931 roku? W 1939 roku miał 8 lat i kombatant AK? Mocno to naciągane.... No ale niech spoczywa w pokoju...

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz