Sąd Najwyższy zablokował decyzję o oddaniu polskiego dziecka niemieckiemu ojcu

2023-10-05 08:00:05(ost. akt: 2023-10-05 08:27:42)

Autor zdjęcia: Pixabay

Sąd Najwyższy postanowił zwrócić się do niemieckiego ministerstwa sprawiedliwości o wydanie danych dot. liczby przestępstw popełnionych w Niemczech w latach 2014-2022. Postanowienie Sądu Najwyższego wstrzymuje na jakiś czas procedurę wydania polskiej dziewczynki niemieckiemu ojcu - informuje portal wPolityce.pl.
W opublikowanym na portalu w środę artykule przypomniano, że "matka wraz z dziewczynką uciekły z Niemiec już kilka lat temu". "Niestety polskie sądy stawały po stronie Niemca. W końcu zapadła decyzja o oddaniu dziecka. W sprawę zaangażował się Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, który wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego" - czytamy.

"Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych postanowiła zadać stronie niemieckiej określone pytania. Te oparto na art. 13 pkt (b) oraz 20 Konwencji haskiej. Sąd musi ustalić, czy dziecku nie grozi niebezpieczeństwo fizyczne i psychiczne oraz czy wydanie dziewczynki do Niemiec nie łamie jej praw człowieka" - podkreślono.

Portal poinformował, że "skład (SN), z przewodniczącym Pawłem Czubikiem na czele, zadał Niemcom szereg pytań, które mają rozstrzygnąć, czy dziewczynka będzie się czuła bezpiecznie w RFN". "Pytania dotyczą także kwestii narastającego terroru, który jest wynikiem m.in. napływu nielegalnych imigrantów za naszą zachodnią granicą" - zaznaczono.

Jak czytamy, "Sąd Najwyższy postanowił zwrócić się do niemieckiego ministerstwa sprawiedliwości o wydanie danych dotyczących (...) wzrostu przestępczości za naszą zachodnią granicą". "SN chce więc poznać liczbę przestępstw popełnionych w Niemczech w latach 2014 - 2022. W szczególności chodzi o ustalenie liczby przestępstw popełnionych z powodu nienawiści rasowej oraz religijnej. Pytanie dotyczy także przestępstw popełnianych przez osoby nieletnie. Sąd chce wiedzieć także ile podobnych przestępstw popełniono na terytorium kraju związkowego Badenia-Wirtembergia" - czytamy.

"Postanowienie Sądu Najwyższego wstrzymuje na jakiś czas procedurę dotyczącą polskiej dziewczynki i jest odważną odpowiedzią na liczne wyroki polskich sądów powszechnych, które masowo wydają polskie dzieci obcym państwom" - informuje wPolityce.pl. (PAP)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja. #3111486 5 paź 2023 09:00

    Zawinili rodzice dziecka a teraz robi się z tego awantura międzynarodowa!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz