Teren wokół Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury zostanie uzbrojony

2023-10-04 11:55:53(ost. akt: 2023-10-04 14:50:03)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podpisanie umowy na przekazanie pomocy finansowej na zagospodarowanie obszarów inwestycyjnych na terenach okołolotniskowych w Szymanach odbędzie się już niedługo na terminalu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.
Pieniądze z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego zostaną przekazane gminie Szczytno w formie dotacji celowej w 2023 roku na częściowe wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji „Uzbrojenie terenów przemysłowych w miejscowości Szymany” oraz częściową rozbudowę stacji uzdatniania wody w miejscowości Szymany.

— Uzbrojenie terenów inwestycyjnych w pobliżu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury to przede wszystkim szansa na pozyskanie nowych inwestorów, stworzenie licznych miejsc pracy oraz dalszy rozwój gospodarczy naszego regionu — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Marszałek dodał, że nowi przedsiębiorcy mogą liczyć w regionie na najwyższy w Polsce poziom pomocy publicznej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Województwo warmińsko-mazurskie posiada szeroką oferte atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, dostęp do wykwalifikowanej kadry, doskonale rozwinięte ośrodki naukowo-badawcze i przyjazne otoczenie biznesu.

— Wsparcie samorządu dla przedsiębiorców idzie w parze z wyjątkowymi walorami przyrodniczymi, które napędzają lokalną gospodarkę. Charakter regionu sprzyja inwestycjom prośrodowiskowym, które nie ingerują w przyrodę — wyjaśnił Brzezin.

Tereny inwestycyjne w Szymanach składają się z działek z przeznaczeniem pod zabudowę przemysłowo-usługową (łącznie 60 ha), usługi turystyczne (7,9 ha), zabudowę usługową (1,24 ha) oraz terenu lasów (10,7 ha). Łącznie to blisko 80 ha.

Prace budowlane mają potrwać 18 miesięcy i obejmować będą uzbrojenie terenów inwestycyjnych o łącznej powierzchni około 72 ha, w tym budowę niezbędnej infrastruktury drogowej i parkingowej, a także doprowadzenie m.in. sieci energetycznej, teleinformatycznej oraz wodno-kanalizacyjnej.

Wartość całej inwestycji wynosi 63,9 milionów złotych. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład z Programu Inwestycji Strategicznych to 54,8 milionów złotych.


W środowym (4 października) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Kandydat PiS jest przeciw budowie Centrum Dystrybucyjnego Lidl w Gietrzwałdzie.Jerzy Szmit przeciw budowie Centrum Lidla w Gietrzwałdzie
— Czy Sanktuarium w Gietrzwałdzie zasypie 150 tysięcy ton odpadów z Lidla? — to temat konferencji prasowej zwołanej we wtorek przez Jerzego Szmita, prezesa Fundacji im. Piotra Poleskiego, byłego wiceministra infrastruktury i kandydata PiS do Sejmu.

Kontrowersje wokół Nowobałtyckiej
Ulica Nowobałtycka to jedna z największych inwestycji planowanych przez gminę Olsztyn na najbliższe lata. Ma wyprowadzić znaczną część ruchu z olsztyńskich osiedli: Gutkowa, Likus i Redykajn. Inwestycja budzi jednak kontrowersje.

Wszyscy chcą mieszkać pod Olsztynem
Jedni mają dobrego wójta, inni dobre położenie. Niektórzy mają jedno i drugie. Stąd i biznes, i zwykli ludzie szukają w takich gminach dla siebie miejsca. To jednak powoduje, że taniej już tam było.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl