Wywiad Onetu: Maria Szabłowska-pani od muzyki

2023-10-03 19:44:06(ost. akt: 2023-10-03 20:00:20)
Maria Szabłowska i Wojciech Mann

Maria Szabłowska i Wojciech Mann

Autor zdjęcia: Bartłomiej Banaszak/PAP

Maria Szabłowska ikona PRL-owskiego radia(do pracy dostała się dzięki znajomością z Sylwią Sokorską, córką ówczesnego prezesa Radiokomitetu) udzieliła długiego wywiadu polskojęzycznemu portalowi Onet, w którym wspomina swoja pracę w Polskim Radiu.
A ma co wspominać, opowieść toczy się wartko,padają znane nazwiska, od Niemena i Szpilmana, przez zespół Abba i Elvisa docieramy w czasy współczesne:
Koledzy nie mieli pani za złe, że zostaje pani w Polskim Radiu?
Momentami czułam, że coś się między nami zmienia. To było czyste szaleństwo. Pamiętam, że usłyszałam w końcu, że zostaję w radiu więc...
Będzie pani posłuszna partii rządzącej?
Dokładnie tak... 
I gdyby na tym pozostała nie byłoby czego komentować, w końcu jak pani od muzyki może wywrócić taki czy inny rząd?
Ale Marysia postanowiła zrobić z siebie ikonę walki z władzą i dodała:
..ja pochodzę z pokolenia, które "służyło" już wielu politykom, a swoim sprytem i mądrością, potrafiliśmy obejść nawet PRL-owską cenzurę. Władza się nieustannie zmienia. Zmieniają się też zasady pracy w Polskim Radiu. Dlatego po rozpadzie Trójki powiedziałam jednemu z moich kolegów — "Dlaczego ja mam się usunąć? Czekam, aż oni się usuną".
I tu rozpętała burzę wśród internautów, że zacytuję tylko te najłagodniejsze :

pupilka komunistycznych mediów i benefisantka komunistycznego państwa będzie
teraz pouczać kto ma jak i gdzie się usuwać w wolnej Polsce!!!

Ta Pani twierdzi, że omijała PRL-owską cenzurę? Ha ha bardziej groteskową i śmieszną a zarazem zakłamaną być nie można. Ta pani służyła swoją pracą w komunistycznych mediach, które chciały ogłupić Polaków. Na szczęście przegrali. Dziś na schyłku życia chcą zakłamać wszystko wyprać sumienia. Nie da się Marysiu od komunistycznych mediów tak łatwo „ poeta pamięta. Możesz go zabić, narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy…”

I po co ci to było Grzegorzu Dyndało???

Maria Szabłowska wg Wikipedii


W 1970 ukończyła arabistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1971 została absolwentką studium dziennikarskiego na UW.
Pierwszy raz na antenie radia pojawiła się w Rozgłośni Harcerskiej, wystąpiła tam jako gość i opowiadała o wybranym przez siebie kierunku studiów. Od 1970 zawodowo związana z Polskim Radiem. Współpracowała ze Studiem Rytm i Popołudniem z młodością, w 1973 otrzymała etat w redakcji Muzyki i aktualności, później związana z redakcją muzyczną Programu I. Prowadziła audycje muzyczne, takie jak Magazyn Muzyczny Rytm, Muzyka Nocą, później zaś Muzyczna Jedynka i Leniwa Niedziela.
W Telewizji Polskiej zadebiutowała pod koniec lat 70. Była prezenterką młodzieżowej Siódemki i następnie wakacyjnego Studia Lato emitowanego w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej. W późniejszych latach prowadziła program Stare, nowe i najnowsze oraz poranny program Kawa czy herbata? (razem z Jackiem Żakowskim). W duecie z Krzysztofem Szewczykiem prowadziła program Dozwolone od lat czterdziestu, przemianowany następnie na Wideotekę dorosłego człowieka.
Maria Szabłowska jest autorką książek Elvis – amerykański sen i Cały ten big beat. W 2001 ukazała się redagowana przez nią płyta pt. Mężczyźni mojego radia.