Szpital w Dobrym Mieście będzie miał nowy dach

2023-10-03 09:55:24(ost. akt: 2023-10-03 11:13:42)

Autor zdjęcia: mat.pras

W drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków do powiatu olsztyńskiego trafiło prawie 7,5 miliona złotych. Najkosztowniejszym z trzynastu finansowanych zadań będzie konserwacja i restauracja pozostałości baszty narożnej wraz z fragmentami średniowiecznych murów obronnych w Dobrym Mieście. Ale to nie wszystko. Na liście znalazł się także remont dachu szpitala w tym samym mieście.
— Lista zabytków wymagających wsparcia nie tylko w naszym powiecie jest długa, dlatego cieszę się, że chociaż kilku z nich będzie można za te pieniądze przywrócić dawną świetność — mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. — Każda taka inwestycja to inwestycja zarówno w przeszłość, jak i w naszą przyszłość. Cieszę się, że my będziemy mogli zainwestować także w naszą teraźniejszość.

Na liście Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało pieniądze znalazł się bowiem także i „świecki” projekt – pierwszy etap modernizacji dachu Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście, który jest własnością Powiatu Olsztyńskiego.

— To jeden z dwóch naszych szpitali, ważna placówka zdrowia dla mieszkańców Dobrego Miasta, jak i sąsiednich gmin, mieszcząca się w pochodzących z końca XIX wieku, zabytkowych już budynkach — dodaje starosta Abako. — Ten remont to jedna z najpilniejszych prac jakie są tu do zrobienia – bo wszystkie inne uzależnione są właśnie od niego.

Zaplanowane na najbliższe dwanaście miesięcy prace będą obejmowały naprawę przeciekającego od lat i stwarzającego już zagrożenie dachu głównego budynku segmentu A szpitala – wymianę pokrycia, wzmocnienie konstrukcji więźby, montaż wiatroizolacji i termoizolacji, wymianę obróbek blacharskich i systemu rynnowo-rurowego, niezbędną naprawę kominów itp. Inwestycja pozwoli na stworzenie w historycznej przestrzeni nowoczesnego miejsca pobytu i leczenia pacjentów, a także zapewni komfort jego pracownikom.

Przewidywana wartość robót to ponad 510 tys. zł, z czego 500 tys. zł pochodzi z rządowego programu ratowania zabytków.

— Zadanie realizowane będzie w formule „zaprojektuj i wykonaj”, a więc mam nadzieję, że tych pieniędzy wystarczy i nie spotkają nas tutaj jakieś niespodzianki, chociaż nie można wykluczyć, że w do przygotowywanej dokumentacji konserwatorskiej i budowlanej nie trzeba będzie wpisać dodatkowych prac —dodaje A. Abako. — Na razie jednak rozpisujemy przetarg i przygotowujemy się do drugiego etapu naprawy połaci dachowej segmentu B tego szpitala.


Z najnowszej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków województwo warmińsko-mazurskie otrzymało prawie 100 milionów złotych na prace przy 137 zabytkowych obiektach.