Mer Charkowa zapowiada budowę podziemnej szkoły dla tysięcy uczniów

2023-10-03 08:57:33(ost. akt: 2023-10-03 08:58:22)
Ruiny klasztoru św. Jerzego zniszczonego przez Rosjan (obwód charkowski).

Ruiny klasztoru św. Jerzego zniszczonego przez Rosjan (obwód charkowski).

Autor zdjęcia: PAP/Eugene Titov

Planujemy budowę pierwszej podziemnej szkoły na Ukrainie, która będzie spełniać najnowocześniejsze wymogi dotyczące budowli ochronnych. Taki schron pozwoli tysiącom charkowskich dzieci na bezpieczną naukę nawet podczas ostrzałów rakietowych - poinformował w mediach społecznościowych Ihor Terechow, mer położonego na północnym wschodzie Ukrainy Charkowa.
"Charków będzie nadal inwestować w edukację. Nie zmniejszymy wydatków na edukację ani o hrywnę w tym ani w przyszłym roku, pomimo braku środków budżetowych i trudnego zadania zrównoważenia lokalnego budżetu" - dodał mer.

W Charkowie większość szkół działa obecnie w systemie zdalnym. Jednak ponad 1000 dzieci uczy się w bieżącym roku szkolnym w specjalnie dostosowanych pomieszczeniach metra, gdzie uczestniczą kilka razy w tygodniu w zajęciach stacjonarnych. Charkowską kolej podziemną wyposażono w udogodnienia niezbędne do nauki, w tym systemy napowietrzania, oświetlenie i toalety. Obecność uczniów w metrze podczas roku szkolnego nie wpływa na ruch pociągów i możliwość wykorzystania metra jako schronu. Dzieci dowożone są na "podziemne lekcje" autobusami.

Przez obwód charkowski przebiega linia frontu, część regionu jest okupowana przez wojska rosyjskie. (PAP)