Drogowe podsumowanie weekendu w Olsztynie i powiecie olsztyńskim. Jak wiele razy byli wzywani policjanci?

2023-10-02 17:01:54(ost. akt: 2023-10-02 15:23:45)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

W miniony weekend na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do dwóch wypadków drogowych, w których ranne zostały dwie osoby. Policjanci byli wzywani także do 37 kolizji drogowych.
W piątek (29.09.2023) policjanci z olsztyńskiej drogówki na ul. Towarowej zatrzymali do kontroli osobowe audi, którego kierowca jechał z prędkością 104 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że 32-latek wybrał się w podróż, mimo aktywnego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Policjanci z interwencji sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. Zgodnie z kodeksem karnym 32-latkowi może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za popełnione wykroczenie drogowe.

W niedzielę (01.10.2023) policjanci w m. Stary Dwór zatrzymali do kontroli drogowej osobowe audi. Za kierownicą auta siedział 20-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Sprawdzenie w systemach informatycznych wykazało, że mężczyzna w ogóle nie powinien znaleźć się za kierownicą auta, gdyż nie ma do tego uprawnień. Ponadto na fotelu pasażera znajdował się właściciel pojazdu, który posiadał prawo jazdy. Okazało się, że 23-latek miał poprosić 20-latka, aby ten wsiadł za kierownicę pojazdu, ponieważ obawiał się, że sam może być pod działaniem alkoholu. Sprawdzenie policyjnym alkomatem wykazało, że obaj mężczyźni byli trzeźwi. 20-latek wkrótce odpowie za kierowanie autem bez wymaganych uprawnień. Jest to wykroczenie, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna nie niższa niż 1500 złotych, a także zakaz prowadzenia pojazdów. Z kolei 23-latek został ukarany mandatem w kwocie 300 złotych za dopuszczenie do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej przez osobę niemającej wymaganych uprawnień.

Tego samego dnia na DK 16 w pobliżu m. Kaplityny (5 km) w krótkich odstępach czasu doszło do 2 kolizji, w których brały udział łącznie 3 auta. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 26-letni kierujący audi nie zachował należytej ostrożności i najechał na tył osobowego mercedesa. Po chwili doszło do kolejnego zdarzenia, w tym samym miejscu, gdzie 60-letni kierujący osobowym volkswagenem najechał na tył osobowego audi, biorącego udział we wcześniejszym zdarzeniu. Na szczęście w obu przypadkach nikt nie trafił do szpitala. Ostatecznie sprawcy kolizji zostali ukarani mandatem karnym.