Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zainaugurował nowy rok akademicki

2023-10-02 19:30:01(ost. akt: 2023-10-02 17:22:54)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W poniedziałek (2 października) odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Tegoroczna inauguracja była wyjątkowa, ponieważ świętowano na niej jubileusz 25-lecia funkcjonowania uczelni.
To inauguracja, która nieco różni się od pozostałych. Nie tylko tym, że przybyło na nią mnóstwo wyjątkowych gości, ale dlatego, że w tym roku wypada 25-lecie funkcjonowania uniwersytetu, któremu z roku na rok przybywa sukcesów.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, senator Lidia Staroń, wojewoda Artur Chojecki, marszałek Gustaw Marek Brzezin, zastępca prezydenta Olsztyna Ewa Kaliszuk, przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk, sekretarz Maria Bąkowska oraz członkowie Rady Uczelni.

Na sali zagościli również przedstawiciele wielu olsztyńskich firm i instytucji.

Jako pierwszy wystąpił rektor dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Dzisiejsza uroczystość inauguruje nowy rok akademicki 2023/24 na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i ma ona wyjątkowy charakter, bowiem otwiera jubileuszowy rok jego funkcjonowania. 25 lat temu, trzy instytucje: Akademia Rolniczo-Techniczna, Wyższa Szkoła Pedagogiczna i Warmiński Instytut Teologiczny po wielu latach połączyły się, aby ziściła się wyjątkowa idea — rozpoczął rektor.

Fot. Zbigniew Woźniak

Po przemówieniu rektora, wystąpił Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z uroczystym odśpiewaniem hymnu.

Po tym, nadeszła wyjątkowa chwila dla wszystkich studentów, którzy dopiero wkraczają w życie akademickie. Po ślubowaniu pierwszorocznych studentów, przyszedł czas na doktorantów, którzy również złożyli słowa bardzo ważnej przysięgi.

Fot. Zbigniew Woźniak

Nie zabrakło również czasu na podziękowania i przemówienia zaproszonych gości, którzy całej społeczności akademickiej życzyli samych sukcesów zawodowych i pomyślności w nadchodzącym roku.

Inaugurację zakończył wykład Krzysztofa Jajuga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, w którym opowiedział o sztucznej inteligencji i jej wyzwaniach dla edukacji i nauki.