Tak wygląda nowy wydział WNS i WPiA w kampusie UWM [GALERIA]

2023-10-02 16:30:45(ost. akt: 2023-10-02 16:44:15)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego studenci, wykładowcy i pracownicy administracji Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji UWM wprowadzają się do nowej siedziby w kampusie. Jak wygląda? Zaglądamy do środka.
Powierzchnia nowego budynku, w którym od tego roku akademickiego uczyć się będą studenci Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Prawa i Administracji, liczy ponad 13 tys. metrów kwadratowych, a liczba pomieszczeń dydaktycznych, biurowych i technicznych to ponad 300. Już od wtorku w nowej siedzibie kształcenie rozpocznie ok. 6 tys. studentów.

— To piękny moment dla pracowników i dla studentów, ale także dla całego Uniwersytetu, bo dowodzi temu, że nasza uczelnia się rozwija. Budynek jest piękny zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jego wyposażenie sprzyja synergii pracowników i studentów. Myślę, że społeczność tych wydziałów będzie się tutaj bardzo dobrze czuła. Bardzo ważne jest to, że nie będziemy już porozrzucani po całym Olsztynie — mówi dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM, prorektor ds. studenckich związany z Katedrą Pedagogiki Specjalnej i Resocjalizacji.

[mediabox=n]1049495][mediabox]

— Otrzymaliśmy budynek, który pozwala realizować proces dydaktyczny we wspaniałych warunkach – na światowym poziomie. Daje on możliwości zarówno edukacyjne, jak i stwarza warunki do prowadzenia studenckiego życia, odpoczynku poza zajęciami. Myślę, że każdemu będzie się tutaj przyjemnie spędzało czas — powiedział dr hab. Waldemar Tomaszewski, prof. UWM z Katedry Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie.

Dr hab. Marzenna Nowicka, prof. UWM z Katedry Dydaktyki i Wczesnej Edukacji zwróciła uwagę na ładny wygląd budynku oraz wnętrz.

– Jest pięknie – wszystko jest ze sobą zgrane, utrzymane w jednej tonacji. Sale są piękne, dobrze doświetlone, są przestrzenie dla studentów, zaplanowane miejsca odpoczynku, jest bardzo nowocześnie. Chciałabym podkreślić, że do tego, jak ten budynek ostatecznie wygląda, bardzo przyczyniła się myśl pani dziekan, która na każdym etapie budowy i wykończenia była bardzo zaangażowana i starała się uwzględnić wszystkie nasze potrzeby dotyczące aranżacji pomieszczeń. O tym, jak wielu osobom sprawia radość ta nowa siedziba świadczy to, że studenci, którzy bronią teraz prace dyplomowe zabierają je pod nową siedzibę, aby tam zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie – powiedziała prof. Marzenna Nowicka.

[mediabox=n]1049498[mediabox]

— Rozpoczynaliśmy budowę w 2020 roku. To był trudny rok z uwagi na pandemię koronawirusa. Mimo trudnej sytuacji także na rynku inwestycyjnym mój poprzednik rektor UWM prof. Ryszard Górecki podjął decyzję o budowie nowej siedziby. Początkowo siedziba miała kosztować ponad 30 mln zł, ale umowa na budowę z uwagi na rosnące koszty opiewała już na 74 mln zł — podkreślił prof. Jerzy Przyborowski.

Jak wskazał, obecnie już prawie wszystkie wydziały Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego mieszczą się w miasteczku studenckim Kortowo.

Do tej pory zajęcia studentów wydziału nauk społecznych odbywały się na wydziale biologii oraz w dawnych budynkach Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie.

Dziekan Wydziału Nauk Społecznych w Olsztynie prof. Joanna Ostrouch-Kamińska oceniła, że dzięki budowie nowej siedziby dwóch wydziałów, symbolicznie zamyka się proces integracji trzech uczelni, które utworzyły 25 lat temu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

— Ostatnia część Wyższej Szkoły Pedagogicznej, która była poza campusem wkracza do miasteczka studenckiego i rozpoczynamy tym samym budowanie biografii instytucjonalnej zarówno obu wydziałów jak i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To, że jesteśmy razem z Wydziałem Prawa i Administracji, będzie inicjowało współpracę interdyscyplinarną zarówno pracowników jak i studentów — podkreśliła, dodając, że siedziba wydziałów jest wizytówką UWM.

[mediabox=n]1049501[mediabox]

Dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Jarosław Dobkowski wspomniał, że 25 lat funkcjonowania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego to czas integracji wszystkich wydziałów w obrębie Kortowa. "To nasze marzenia, starania i determinacja, które nie byłyby możliwe bez wsparcia władz uniwersytetu. Dziękujemy, że nasze wydziały otrzymują siedzibę, gdzie będzie możliwe prowadzenie zaawansowanego procesu dydaktycznego" - podkreślił dziekan.

Nowa siedziba dwóch Wydziałów: Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji to budynek o powierzchni 12 tys. m kwadratowych, z tego 6 tys. m kwadratowych powierzchni użytkowej. W budynku są dwie duże aule wykładowe: na 250 osób i 130 osób, ponadto sala kreatywna, sale specjalistyczne m.in. kryminologiczna i sądowa a także ponad 58 sal dydaktycznych.


Źródło: UWM/PAP