Przyjęcie nowych żołnierzy do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej

2023-10-02 13:52:59(ost. akt: 2023-10-02 13:58:01)

Autor zdjęcia: arch. W-MBOT

Kolejnych blisko 130 ochotników rozpoczęło szkolenie w Braniewie. Po przysiędze rozpoczną służbę w swoich macierzystych batalionach, w Olsztynie, Ełku, Giżycku, Braniewie i Morągu.
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) odgrywają niezwykle istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i obrony kraju. Dlatego przyjęcie nowych żołnierzy w szeregi obrony terytorialnej jest zawsze momentem szczególnym i ważnym dla całego kraju. Proces rekrutacji do WOT zaczyna się dużo wcześniej przed dniem przyjęcia do jednostki na podstawowe, 16-dniowe szkolenie. Kandydaci na żołnierzy muszą nie tylko dopełnić formalności prawnych, dostarczyć do Wojskowych Centrów Rekrutacji wymagane dokumenty i przejść badania lekarskie. Muszą także przygotować się na opuszczenie „strefy komfortu”. To często wymaga od przyszłych żołnierzy zaangażowania, determinacji oraz gotowości do poświęceń.


Blisko 130 ochotników, którzy stanęli przed bramą jednostki w Braniewie w piątek (29 września) tuż przed godz. 6 rano, doskonale wiedzą, dlaczego chcą służyć w szeregach 4 Warmińsko-Mazurskiej Obrony Terytorialnej. Stawili się na siódmą „16” w brygadzie, która łącznie w tym roku przyjęła blisko 850 ochotników z całego regionu.
— Podjąłem taką decyzję, ponieważ moja rodzina jest związana z wojskiem, także ja wiążę swoją przyszłość ze służbą w wojsku — mówi Jakub, który ma jeszcze półtora roku do matury, ale już dzisiaj wie, że będzie chciał zostać oficerem.

Z zupełnie innych względów zdecydowała się pani Danuta.
— Przyszłam do wojska przed wszystkim ze względów patriotycznych, ale chcę także spróbować siebie, czy dam radę — mówi pani Danuta. — Myślałam o wojsku już kilka lat temu, ale bałam się, że sobie nie poradzę. Stwierdziłam jednak: dlaczego nie teraz? Dzieci mam odchowane, więc czas zrobić coś dla siebie.

Bez względu na wiek, wykształcenie, rodzaj wykonywanej pracy – każdy z nich będzie teraz szkolił się przez 16 dni w kompanii szkolnej w Braniewie. To będą intensywne dni, których celem będzie przygotowanie żołnierzy do różnorodnych zadań i sytuacji, jakie mogą wystąpić podczas służby. Szkolenie obejmuje takie dziedziny jak taktyka, strzelanie, orientacja w terenie, czy pierwsza pomoc.

Szkolenie zakończy się przysięgą, którą żołnierze złożą 14 października na placu przed bazyliką mniejszą w Braniewie. Po przysiędze rozpoczną służbę w swoich macierzystych batalionach, w Olsztynie, Ełku, Giżycku, Braniewie i Morągu. Tam będą szkolić się przez najbliższe trzy lata, gdyż tyle trwa formacja terytorialsa. W 4W-MBOT służy obecnie ponad 3,5 tys. żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Zespół prasowy 4W-MBOT


Źródło: Gazeta Olsztyńska