Polska analfabetą Europy?

2023-10-01 16:58:14(ost. akt: 2023-10-01 16:59:33)
Mamy początek jesieni, ale wciąż „powietrze pachnie jak ostatnie dni wakacji”, jak rapował Taco Hemingway. Aby zrozumieć tę muzyczną metaforę, trzeba mieć świadomość, że wrzesień to nie tylko jesień. To początek roku szkolnego. Czas, aby pochylić się nad kondycją naszego systemu edukacji.
Dyrektorzy szkół w całej Polsce borykają się z potężnymi brakami kadrowymi. Wystarczy spojrzeć na stronę internetową Kuratorium Oświaty w Olsztynie, gdzie widnieje blisko 600 ogłoszeń o pracę dla nauczycieli w naszym województwie. Co gorsza, codziennie do tej listy dodawane są informacje o kolejnych wakatach. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w kolejnych latach problem ten będzie się tylko nasilał.

Głodowe płace

W obecnych warunkach trudno będzie zachęcić młodzież do wyboru zawodu nauczyciela, jeśli nie podniesiemy kusząco nauczycielskich pensji. Teraz minimalne wynagrodzenie nauczyciela początkującego, osoby z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym, wynosi 3690 złotych brutto. Przypomnijmy, że od 1 lipca minimalna krajowa to 3600 złotych brutto.

Niestety, to nie tylko kwestia zarobków. Nauczyciele pełnią kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości naszych dzieci. Muszą być wysoce wykwalifikowani, a ich praca wymaga ogromnego zaangażowania. Musimy zadbać, aby ich trud i poświęcenie były odpowiednio wynagradzane.

Wsparcie dla samorządów

Pozostając w temacie finansów, warto zwrócić uwagę na samorządy, które są odpowiedzialne za utrzymanie placówek oświatowych. Zgodnie z prawem, samorządy powinny otrzymywać od Budżetu Państwa środki na utrzymanie szkół. Niestety, smutna rzeczywistość jest taka, że wiele samorządów musi dokładać ze swojej kasy do funkcjonowania placówek oświatowych.

Niedawny przykład Szczecina pokazuje, że lokalne władze nie będą dłużej tolerować tej niesprawiedliwości. Pozwały one Skarb Państwa, domagając się zwrotu 111 milionów złotych, które miasto musiało dołożyć do wynagrodzeń nauczycieli w latach 2018-2020.

Apeluję do wszystkich posłów, abyśmy walczyli o lepszą przyszłość naszego systemu edukacji. Musimy zapewnić młodym ludziom godne perspektywy w zawodzie nauczyciela. Bez tego i bez podniesienia wydatków do 6 proc. PKB na edukację kiedyś obudzimy się jako analfabeta Europy.

Zbigniew Ziejewski,
poseł na Sejm RP, Polskie Stronnictwo Ludowe

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja. #3111354 2 paź 2023 07:09

    Jakie "braki kadrowe"? Sam widziałem jak minister Czarnek grzmiał że braków nie ma a przeciwnie, nauczycieli jest za dużo i będą musieli zwalniać! Kto kłamie, tzn mija się z prawdą? Dyrektorzy szkół czy Czarnek? Stawiam na to drugie...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz