Miejsca na spacer po olsztyńskiej hali Urania rozeszły się w ciągu kilku godzin
2023-10-01 09:37:13(ost. akt: 2023-10-01 11:46:28)
W kilka godzin mieszkańcy Olsztyna zarezerwowali 400 wejściówek na wycieczkę po gruntownie remontowanej i modernizowanej hali Urania w Olsztynie. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie olsztyńskiego magistratu.
Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Olsztyna, hala Urania, jest remontowana od lipca 2021 roku. Ze starej hali została kopuła i kilka elementów konstrukcyjnych - resztę zbudowano na nowo. Do samej hali dobudowano m.in. salę rozgrzewkową, sama bryła budynku została zmodernizowana poprzez dodanie pod kopułą ozdobnej opaski.
Urania powinna być użytkowana od kilku miesięcy ale z wielu powodów jej remont i modernizacja dopiero dobiegają końca. Stało się tak m.in. dlatego, że po wybuchu wojny w Ukrainie robotnicy wyjechali do walki na front i trzeba było na nowo szukać pracowników.
To, jak w środku wygląda nowa, prawie dwukrotnie większa hala Urania od wielu tygodni rozpala emocje olsztynian, dlatego ratusz postanowił zorganizować ludziom możliwość zwiedzenia hali jeszcze przed jej oficjalnym otwarciem.
— Aby wziąć udział w półgodzinnym spacerze trzeba było zgłosić chęć udziału. Obowiązywała zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Bilety rozeszły się w kilka godzin — poinformowała rzecznik ratusza Marta Bartoszewicz. Dodała, że w sumie modernizowaną halę zobaczy przed otwarciem 400 osób.
Hala Urania to perełka modernistycznej architektury w Polsce. Zaprojektowali ją architekci Wiesław Piątkowski i Henryk Gotz. Swoją nazwę zawdzięcza sąsiedztwu planetarium i przypadającej w latach 70. XX w. hucznie świętowanej 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, który mieszkał na olsztyńskim zamku i administrował kapitułą warmińską.
Wybudowana w 1978 roku hala znajduje się w centrum miasta. Była areną wielu zmagań sportowych, miejscem koncertów i targów. Tu występowały gwiazdy estrady a także tu narodził się siatkarski Memoriał Huberta Wagnera. Z czasem jednak hala przestała spełniać swoje pierwotne funkcje i dlatego podjęto decyzję o jej modernizacji i przebudowie.
W 2016 roku rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy i rozbudowy Hali Urania. Konkurs wygrał projekt pracowni Urban Architect. Po modernizacji Urania pomieści jednorazowo ponad 4 tys. ludzi (miejsca siedzące). Boisko główne wykorzystywane będzie m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu czy boksu. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez