Czarzasty w Olsztynie: Budowa mieszkań to priorytet, który jest na naszym sztandarze

2023-09-29 14:06:13(ost. akt: 2023-09-29 15:18:32)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dziś (piątek 29 września) na Starym Mieście w Olsztynie politycy Lewicy przedstawiali swoje postulaty wyborcze. Wśród nich był jeden z szefów partii, Włodzimierz Czarzasty, który przekonywał, że warto oddać swój głos na opozycję.
Do wyborów zostało 17 dni. W tym czasie wszystkie partie kandydujące do Sejmu i do Senatu będą chciały przekonać wyborców do oddania głos właśnie na nich. Dziś na olsztyńskiej starówce polityczki i politycy Lewicy ogłaszali swoje postulaty i zachęcali mieszkańców Olsztyna do oddania głosu właśnie na nich.

— W tej chwili walka toczy się o to, żebyśmy byli trzecią siłą wchodzącą do parlamentu — mówił poseł Marcin Kulasek, lider lokalnej listy wyborczej — W okręgu 35 bardzo realne jest uzyskanie przez Lewicę dwóch mandatów, więc tym bardziej musimy zabrać się do pracy i walczyć o zaufanie mieszkanek i mieszkańców regionu — dodał poseł.

Fot. Zbigniew Woźniak

Budowa tanich mieszkań na wynajem, zwiększenie dostępności transportu zbiorowego, podwyżka wynagrodzeń w budżetówce czy skrócenie dnia pracy do 7 godzin przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia — to główne programy z jakimi Lewica idzie do wyborów.

— Byliśmy we Wiedniu, tam rząd we współpracy z samorządami lokalnymi zbudował tysiące tanich mieszkań na wynajem, gdzie czynsz w przeliczeniu na złotówki nie przekracza 1500 zł. Musimy też pamiętać, że wynagrodzenie w Austrii jest dużo wyższe niż w Polsce — mówił marszałek Włodzimierz Czarzasty — Potrzebujemy mieszkań, bo pięknie zapowiadany program Prawa i Sprawiedliwości okazał się olbrzymią klapą — dodał Czarzasty

Fot. Zbigniew Woźniak

— W czasach, kiedy byliśmy krytykowani za rozmowy z rządem Prawa i Sprawiedliwości to właśnie rozmawialiśmy o zapisaniu programy budowy mieszkań do KPO. I to sam się udało — dodał poseł Marcin Kulasek.

Problem mieszkalnictwa również zauważa Łukasz Michnik, działacz społeczny z Olsztyna, który od lat angażuje się w protesty spółdzielców.

Fot. Zbigniew Woźniak

— W Olsztynie mamy ogromny problem z mieszkaniami i to widać gołym okiem. Ceny mamy coraz bardziej warszawskie a zarobki... wręcz przeciwnie. W samym Olsztynie na już potrzeba kilkunastu tysięcy mieszkań pod tani wynajem. Nie może być tak, że deweloperzy budują mieszkania, które stoją puste i czekają na lepszą cenę. Gdyby te budynki były własnością skarbu państwa i stałyby puste moglibyśmy wtedy mówić wręcz o zdradzie stanu. Obecny system nie działa, więc my proponujemy realne rozwiązanie — mówi Łukasz Michnik.

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 15 października. Z okręgu 35 (Olsztyn) do Sejmu dostanie się 10 osób.


Karol Grosz