Dobry fach wiele wart

2023-10-02 13:45:00(ost. akt: 2023-10-03 09:14:06)   Artykuł sponsorowany
Zawód kołodzieja odszedł do lamusa, podobnie jak wiele innych, a w ich miejsce pojawiły się nowe, choćby programisty. A co przyniesie przyszłość? Jaki model kształcenia zawodowego wybrać? Na te pytania będą szukać odpowiedzi uczestnicy konferencji „Kraina możliwości zawodowych”.

Szkolnictwo zawodowe daje zawód, określone kwalifikacje. Ale świat się zmienia. Transformacja cyfrowa i ekologiczna niosą ze sobą nowe wyzwania i umiejętność dostosowania do zachodzących zmian staje się kluczowa. Zatem, w jakim kierunku powinniśmy iść w przypadku szkolnictwa zawodowego, żeby nadążyć za tymi zmianami, ale też dać młodym ludziom poczucie własnej wartości, jak też bezpieczeństwa, stabilizacji. Innymi słowy, jak mądrze wybrać zawód, jak mądrze uczyć fachu?

Pytania trudne, bo wybiegające w przyszłość. A jeszcze trudniej o odpowiedź, zważywszy, że — jak przewidują eksperci — 60 proc. uczniów, którzy dziś zaczynają swoją edukację, będzie pracowało w zawodach, których jeszcze nie ma.

To nie może być sztampa


Odpowiedzi na te i inne pytania związane z kształceniem zawodowym zapewne padną na konferencji „Kraina możliwości zawodowych”, która obędzie się 26 października w niedawno otwartej Kortosferze – Centrum Nauki i Innowacji UWM. Ta na wskroś nowatorska placówka powstała przy ogromnym wsparciu Funduszy Europejskich, które również wspierają kształcenie zawodowe w naszym regionie. Dzięki nim szkoły mogą dostosować swoją ofertę do rynku pracy, do zmian na nim zachodzących. Mogą być bardziej elastyczne i szybciej reagować na zmiany, tak jak chociażby Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie, który uzyskał unijne wsparcie na rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego.


— Żeby dobrze kształcić, musimy dostosować kształcenie do potrzeb młodego człowieka, a więc już na wczesnym etapie podstawówki zbadać jego możliwości i predyspozycje, a później przez doradztwo zawodowe dobrze pokierować, aby młodzież trafiła do odpowiednich szkół — mówi Grzegorz Górski, dyrektor ZSEiT w Olsztynie. — Bo tak naprawdę nieważne jest, jaki kierunek kończymy, ale jak go kończymy. Bo można być kiepskim w bardzo dobrym zawodzie i zarabiać małe pieniądze. A można mieć niekoniecznie najbardziej popularny zawód, ale być bardzo dobrym fachowcem i zarabiać olbrzymie pieniądze. Druga istotna rzecz, to to, że jeżeli kształcimy, to musimy młodego człowieka zaciekawić. To nie mogą być sztampowe ćwiczenia. Kształcenie zawodowe ma to do siebie, że jest bardzo ciekawe od strony praktycznej i tym właśnie bardzo często jesteśmy w stanie zachęcić młodzież do nauki. I tu dużym wsparciem dla nas są Fundusz Europejskie, dzięki którym możemy stworzyć nowoczesne stanowiska do nauki. I oczywiście to musi być kształcenie dualne, czyli we współpracy z przedsiębiorstwami, otoczeniem biznesu. Dobrym przykładem nowego spojrzenia na naukę zawodu jest też formuła przyjęta przez Zespół Szkół Zawodowych w Gołdapi, gdzie położono nacisk na współpracę szkoły z przedsiębiorstwami w zakresie staży i praktyk zawodowych oraz realizacji kursów zawodowych powiązanych z profilem kształcenia uczniów.

Co szkoła bierze pod uwagę budując swoją ofertę edukacyjną?


— Na początku robimy analizę rynku edukacyjnego i potrzeb pracodawców, jeśli chodzi o kwalifikacje zawodowe młodzieży. Tu korzystamy też z barometru potrzeb zatrudnienia powiatowego urzędu pracy, jak również corocznego obwieszczenia ministra edukacji o istotnych zawodach dla województwa warmińsko-mazurskiego bądź umiarkowanej potrzebie różnych zawodów — tłumaczy Piotr Bartoszuk, dyrektor ZSZ w Gołdapi. — Chcemy też, żeby nasza młodzież opuszczała bramy szkoły z dodatkowymi kwalifikacjami w zależności od zdobytego zawodu, np. operatora wózków widłowych czy spawacza, miała prawo jazdy. I na takie kursy staramy się pozyskiwać Fundusze Europejskie. W ubiegłym roku w tych kursach brało udział ok. 140 uczniów. To zdecydowanie zwiększa ich szanse na rynku pracy.

Głowa pełna pomysłów


Kształcenie zawodowe niesie wiele możliwości. Można szybko zmienić ścieżkę kariery lub ją uzupełnić na każdym etapie, zaczynając od szkoły branżowej I stopnia, a kończąc na studiach wyższych. I ta konferencja jest dla uczniów, kadry szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe, ale też władz samorządowych, wnioskodawców, sfery otoczenia społeczno-gospodarczego. Pokaże, jak uczyć w czasach, kiedy wszystko się zmienia.

I bez wątpienia będzie wielką inspiracją, a jej uczestnicy wyjadą z Kortosfery z głową pełną pomysłów na ciekawe i innowacyjne rozwiązania w swoich projektach.

Co zrobić, aby wziąć udział w konferencji? Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Na zgłoszenia organizatorzy czekają
do poniedziałku, 23 października. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: www. funduszeeuropejskie.warmia.mazury.pl. Liczba miejsca jest ograniczona.

Więcej informacji o wydarzeniu
pod numerem telefonu: 89 51 25 178 lub adresem
e-mail funduszeeuropejskie@warmia.mazury.pl

O Funduszach Europejskich dla Warmii i Mazur przeczytasz na stronie www.funduszeeuropejskie.warmia.mazury.pl