Wychowanie dwujęzycznych dzieci: skuteczne strategie pielęgnowania płynności języka angielskiego w domu

2023-09-28 19:49:22(ost. akt: 2023-10-02 09:05:04)   Artykuł sponsorowany
Powszechnie wiadomo, że język angielski jest w dzisiejszych czasach językiem międzynarodowym. Można się z jego pomocą porozumieć praktycznie na całym świecie. Stąd w dzisiejszym artykule zostanie przedstawiona kwestia tak zwanego bilingualizmu, czyli dwujęzyczności. Osoby dwujęzyczne zasadniczo w równym stopniu potrafią komunikować się w dwóch różnych językach – przykładowo polskim oraz angielskim. W dzisiejszym artykule przedstawione zostanie, w jaki sposób pielęgnować płynność języka angielskiego w domu, aby dziecko nabyło biegłość w posługiwaniu się nim. Z pewnością zaproponowane sposoby będą uskuteczniać naukę i sprawią, że będzie ciekawsza i bardziej interesująca. Pozostaje wyłącznie zaprosić wszystkich do ciekawej lektury.
Znalezienie odpowiedniego korepetytora lub szkoły językowej
Generalnie rzecz ujmując, nie ma złudzeń, że w celu poznania języka angielskiego, trzeba poświęcić odpowiednio dużo czasu jego nauce. Można oczywiście regularnie poświęcać czas dziecku i uczyć je w domu, aczkolwiek dużo lepszym sposobem jest przekazanie tego trudu wykwalifikowanym osobom lub podmiotom zajmującym się edukacją. Nauczyciele prowadzący korepetycje z języka angielskiego mają odpowiednie przygotowanie pedagogiczne i doświadczenie w nauczaniu, wobec czego wiedzą, jak przekazywać wiedzę dzieciom, żeby ta została w ich umysłach na dłużej. W obecnych czasach znalezienie odpowiedniego nauczyciela nie jest zadaniem szczególnie trudnym. Wystarczy wejść na stronę Buki i wyszukać odpowiedniego nauczyciela udzielającego lekcji prywatnych zdalnie lub stacjonarnie. Skuteczne nauczanie – przechodzenie od najniższego do coraz to wyższego poziomu znajomości języka obcego jest w zasadzie kluczowe. Trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek szlifowanie płynności w domu bez chociażby podstawowej umiejętności komunikowania się.

Otoczenie dziecka językiem angielskim
Niejako od samego początku nauki, warto zadbać, ażeby dziecko było jak najszczelniej otoczone językiem angielskim. W tym celu można wyodrębnić i zaaranżować przestrzeń w pokoju dziecięcym na kącik angielski. W takim miejscu przykładowo można powiesić zdjęcia najciekawszych angielskich zabytków, czy też krótką tabelkę z powtórką czasów. Ważne, żeby kącik zachęcał dziecko do dalszej nauki, dlatego też nie może tam zabraknąć chociażby anglojęzycznych gier planszowych. W przerwie od nauki zamiast przeglądania internetu, można pograć z dzieckiem w taką grę. Świetna zabawa gwarantowana!
Otoczenie dziecka językiem angielskim powinno również obejmować wprowadzenie tego języka do codzienności. Zamiast oglądać bajki po polsku, można je puszczać po angielsku – taka opcja jest od dawna dostępna w popularnych serwisach streamingowych takich jak Netflix, czy też HBO MAX. Mimo że na początku dziecko z pewnością nie zrozumie wszystkiego, z biegiem czasu stan ten będzie ulegał ciągłej poprawie. Dla starszych dzieci bardzo przydatne będą wszelkiego rodzaju anglojęzyczne podcasty, audycje radiowe, czy chociażby piosenki. Pomagają się osłuchać z językiem i wyćwiczyć rozumienie konwersacji. Pozwalają również wyćwiczyć akcent i powtórzyć najczęściej używane sformułowania i zwroty.
Kolejnym elementem otaczania dziecka językiem angielskim jest wprowadzenie rozmówek angielskich do codzienności. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba całkowicie zastąpić język polski językiem angielskim! Wystarczy zacząć rozmowę przy śniadaniu, obiedzie lub kolacji – taki codzienny kontakt pozwoli się oswoić z angielskim i wyzbyć się poczucia strachu przed rozmowami. Nadto, chociażby na placu zabaw lub w sklepie, warto zapytać dziecko na co ma ochotę w języku angielskim. Nie ma sensu się wstydzić reakcji osób postronnych – obecnie chęć nauki jest doceniana w społeczeństwie.

Podsumowanie
Z pewnością otoczenie dziecka językiem angielskim w miejscu zamieszkania pozwala lepiej i szybciej go opanować. Nie zastąpi to jednak konieczności nauki – warto znaleźć na stronie BUKI odpowiedniego korepetytora, który z wykorzystaniem doświadczenia i przygotowania pedagogicznego pomoże nauczyć się podstaw języka angielskiego, w tym przede wszystkim gramatyki. Następnie, otoczenie językiem angielskim pozwoli opanować umiejętność konwersacji i rozumienia mowy. Nadto pomaga ćwiczyć akcent, a przede wszystkim zachęca do dalszej nauki. Warto więc poświęcić nieco czasu i zastanowić się również nad innymi sposobami na otoczenie dziecka językiem angielskim!