Zajezdnia tramwajowa w Olsztynie na ukończeniu? [ZDJĘCIA]

2023-09-28 17:30:55(ost. akt: 2023-09-28 16:14:31)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Inwestycja tramwajowa w Olsztynie zbliża się już do końca swojej trasy. Wraz z wprowadzeniem dwóch nowych linii tramwajowych pojawia się potrzeba utrzymania większej ilości taboru tramwajowego. Dlatego też powstaje nowoczesny obiekt przy ul. Kołobrzeskiej, dedykowany konserwacji i przechowywaniu nowoczesnych tramwajów, które już od nowego roku będą jeździły po nowej linii.
Zajezdnia, zlokalizowana przy ulicy Kołobrzeskiej, odgrywała kluczową rolę jako miejsce postojowe zarówno dla tramwajów, jak i autobusów.

Niestety, obiekt nie był w stanie pomieścić całego taboru i niektóre pojazdy nie były chronione przed warunkami atmosferycznymi, będąc tym samym narażone na przyspieszone zużycie, co wymagało częstszych napraw. Konieczne było więc kompleksowe przebudowanie zajezdni.

Fot. Zbigniew Woźniak

Nowa infrastruktura zajezdni jest lustrzanym odbiciem poprzedniego układu i obejmuje nowe budynki oraz tory. Nowa hala postojowa posiada pięć torów, natomiast hala serwisowa wyposażona jest w trzy tory. Wokół nich zostaną poprowadzone tory techniczne, które połączą się z istniejącą siecią zajezdni. Nowa część zajezdni będzie w stanie pomieścić co najmniej 16 tramwajów o długości 32,5 metra. Wewnątrz budynku znajdować się będzie również część piętrowa, która zapewni niezbędne udogodnienia socjalne. Powierzchnia całkowita hali tramwajowej wyniesie 8100 m2.

Realizację projektu budowy zajezdni prowadzi konsorcjum firm Budimex i KZN Rail, a całkowita wartość inwestycji wynosi 90,5 miliona złotych. Aktualnie prace są już na zaawansowanym etapie. Zgodnie z umową podpisaną w maju 2022 roku wykonawca ma 18 miesięcy na realizację inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zajezdnia będzie ukończona w listopadzie tego roku.

kg