Rząd odrzuca olsztyńskie wnioski. Czy to znaczy, że zabytki nie zostaną wyremontowane?

2023-09-28 10:52:15(ost. akt: 2023-09-29 09:07:05)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Nie będzie remontów olsztyńskich zabytków. Niemal wszystkie wnioski złożone przez samorząd stolicy Warmii i Mazur do Programu Odbudowy Zabytków zostały odrzucone.
Władze Olsztyna wnioskowały o dofinansowanie 10 zadań związanych z modernizacją i ochroną historycznych obiektów. Prace miały dotyczyć m.in. wschodniej i południowej elewacji Nowego Ratusza, domu przedpogrzebowego Bet Tahara, Miejskiego Szpitala Zespolonego oraz obiektów sakralnych.

— To był już drugi konkurs w tym programie — przypomina prezydent miasta, Piotr Grzymowicz. — Pierwszy nie przyniósł nam nawet jednej złotówki, w drugim przyznano pieniądze tylko na jeden wniosek. Każda złotówka z Polskiego Ładu cieszy, zwłaszcza, że perspektywy na kolejne są dość iluzoryczne.

Jedyna dotacja, na którą zostało przyznane dofinansowania, to prace restauratorskie i konserwatorskie przy zabytkowej Bazylice konkatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła. Kwota dofinansowania to 3,5 miliona złotych.

Przedmiotem prac ma być dach kościoła, będący w bardzo złym stanie. Jest pokryty dachówkami różnych rodzajów i formatów, pochodzącymi z innych obiektów, co powoduje, że zamki dachówek nie nachodzą na siebie i nie domykają się. To powoduje znaczące przeciekanie wody i destrukcję sklepienia katedry.

Liczne uszkodzenia dachówek i obróbek blacharskich powoduje zalewanie murów, a odrywające się lub kruszące dachówki stanowią zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu kościoła.

W ostatnich trzech naborach Rządowego Programu Polski Ład samorząd Olsztyna złożył 17 wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 417 milionów złotych.


W czwartkowym (28 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Nasi gapowicze mają ponad 3 miliony długu
Szacuje się, że każdego dnia bez biletu podróżuje około 10 proc. klientów transportu zbiorowego. Standardowy gapowicz to mężczyzna w wieku 35-44 lat. Kobiety stanowią zaledwie 20 proc. gapowiczów.

Olsztyńska katedra otrzymała dotację na kwotę 3,5 mln złotych na zabytki.Olsztyńska katedra z dofinansowaniem na zabytki
Proboszcz olsztyńskiej konkatedry pod wezwaniem Św. Jakuba nie kryje radości. Parafia otrzymała 3,5 mln zł dofinansowania na kontynuowanie rozpoczętych już prac konserwatorskich. To jedna z 137 dotacji, które z drugiej edycji Programu Odbudowy Zabytków trafią na Warmię i Mazury.

Magda OrłowskaByłam psiarą, stałam się kociarą
To najczęściej ludzie się winni niedoli zwierząt. Ale również ludzie niosą im pomoc. Nagroda przyjaciela zwierząt „Cztery łapy” trafia w ręce osób, dla których los zwierzaków nie jest obojętny. W tym roku otrzymała ją m.in. kocia Fundacja Per Mondo.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl