Mieszkańcy Olsztyna wolą rozmawiać online zamiast spotkać się na żywo z pracownikiem ZUS?

2023-09-28 18:00:53(ost. akt: 2023-09-28 16:32:46)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Spotkanie online zamiast osobistej wizyty w ZUS wybrało już ponad 325 tys. osób. Z pracownikiem ZUS możemy porozmawiać bez konieczności odwiedzania placówki. Wystarczy zarezerwować e-wizytę i nawiązać połączenie.
Z ekspertem ZUS można się umówić na e-wizytę bardzo łatwo. Wystarczy wejść na stronę internetową ZUS i wybrać placówkę, do której klient należy lub tą, w której ma sprawę do załatwienia w przypadku rent lub emerytur z zagranicy.

— To jest łatwy i bezpieczny sposób na to, żeby bez wychodzenia z domu, spotkać się z ekspertem ZUS online. Podczas e-wizyty można załatwić większość swoich spraw związanych m.in. z emeryturami i rentami, prowadzeniem firmy, wypłatą zasiłków czy potwierdzeniem profilu PUE — mówi Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Tematami dominującymi podczas spotkań online są emerytury i renty. Prawie 70 tysięcy konsultacji online dotyczyło właśnie tych tematów. 63 tysięcy rozmów to te związane z prowadzeniem firm i obowiązków ubezpieczeniowych z tego wynikających.

— Ponad 60 tys. spotkań w sieci związanych było ze zwolnieniami lekarskimi i zasiłkami. W czasie e-wizyty można także poprosić o założenie indywidualnego konta na platformie internetowej PUE ZUS. Z tej możliwości skorzysta 59 tysięcy naszych klientów — wyjaśnia Anna Grabowska

Z e-wizyty mogą również skorzystać osoby z polskim i zagranicznym stażem pracy, które chcą uzyskać informacje na temat emerytur i rent międzynarodowych. Usługa dostępna jest też w języku migowym.

Mogą z niej również skorzystać osoby z niepełnosprawnością słuchu, a także niewidzące i niedowidzące. Osoby starsze i takie, które wymagają szczególnej opieki mogą skorzystać z konsultacji online w obecności członka rodziny, opiekuna faktycznego lub prawnego.

— Aby skorzystać z e-wizyty, nie trzeba instalować żadnych aplikacji – wystarczy mieć dostęp do Internetu i sprzęt wyposażony w kamerkę i mikrofon, np. smartfon, tablet czy komputer — dodaje rzeczniczka.


W czwartkowym (28 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Nasi gapowicze mają ponad 3 miliony długu
Szacuje się, że każdego dnia bez biletu podróżuje około 10 proc. klientów transportu zbiorowego. Standardowy gapowicz to mężczyzna w wieku 35-44 lat. Kobiety stanowią zaledwie 20 proc. gapowiczów.

Olsztyńska katedra otrzymała dotację na kwotę 3,5 mln złotych na zabytki.Olsztyńska katedra z dofinansowaniem na zabytki
Proboszcz olsztyńskiej konkatedry pod wezwaniem Św. Jakuba nie kryje radości. Parafia otrzymała 3,5 mln zł dofinansowania na kontynuowanie rozpoczętych już prac konserwatorskich. To jedna z 137 dotacji, które z drugiej edycji Programu Odbudowy Zabytków trafią na Warmię i Mazury.

Magda OrłowskaByłam psiarą, stałam się kociarą
To najczęściej ludzie się winni niedoli zwierząt. Ale również ludzie niosą im pomoc. Nagroda przyjaciela zwierząt „Cztery łapy” trafia w ręce osób, dla których los zwierzaków nie jest obojętny. W tym roku otrzymała ją m.in. kocia Fundacja Per Mondo.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl