Startuje akcja "Bitwa o remizy 2023". Gminy z Warmii i Mazur mogą dostać nawet milion złotych dofinansowania

2023-10-01 11:00:00(ost. akt: 2023-09-29 15:50:02)

Autor zdjęcia: KG PSP

Bitwa o remizy to akcja, w której w każdym powiecie, gmina do 20 tysięcy mieszkańców z największą frekwencją w wyborach do sejmu i senatu, ma szansę otrzymać do miliona złotych dotacji na termomodernizację, remont i wyposażenie remizy strażackiej.
To profrekwencyjna inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, o której poinformowali Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa oraz Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP podkreślił, że z dumą może ogłosić ten wielki program, który łączy element wsparcia tych, którzy na co dzień zajmują się ratowaniem z elementem demokracji.

— Do każdego powiatu trafi milion złotych - do tej gminy, która będzie miała największą frekwencję wyborczą. Ponad 300 milionów złotych trafi do OSP, żeby ich remizy stały się jeszcze bardziej nowoczesne bo samochody już są , sprzętu jest bardzo dużo ale cały czas musimy pamiętać że w tych remizach przebywają ludzie i muszą pełnić służbę w jak najlepszych warunkach — dodał komendant.


Anna Moskwa podkreśliła, że remizy ochotniczych straży pożarnych to centrum aktywności społecznej w gminach. To miejsce spotkań mieszkańców, kół gospodyń wiejskich, sołtysów czy strażaków.

— Teraz priorytetem jest unowocześnienie strażnic. Tak, aby w każdym zakątku Polski rozwijać takie lokalne miejsca obywatelskiej aktywności — wyjaśniła minister.

Gmina do 20 tysięcy mieszkańców, w której frekwencja wyborcza będzie najwyższa w powiecie, otrzyma środki na sfinansowanie modernizacji strażnicy OSP. Dzięki tym funduszom możliwa będzie kompleksowa termomodernizacja remizy, wymiana źródła ciepła na niskoemisyjne, instalacja OZE, remont i doposażenie w niezbędny sprzęt. Wartość dofinansowania dla jednej remizy to nawet 1 milion złotych.

Dotacje dla jednostek ochotniczych straży pożarnych będą realizowane w roku 2024, zgodnie z procedurami określonymi przez Ministra Klimatu i Środowiska w ramach właściwego programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Źródło: KG PSP


W czwartkowym (28 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Nasi gapowicze mają ponad 3 miliony długu
Szacuje się, że każdego dnia bez biletu podróżuje około 10 proc. klientów transportu zbiorowego. Standardowy gapowicz to mężczyzna w wieku 35-44 lat. Kobiety stanowią zaledwie 20 proc. gapowiczów.

Olsztyńska katedra otrzymała dotację na kwotę 3,5 mln złotych na zabytki.Olsztyńska katedra z dofinansowaniem na zabytki
Proboszcz olsztyńskiej konkatedry pod wezwaniem Św. Jakuba nie kryje radości. Parafia otrzymała 3,5 mln zł dofinansowania na kontynuowanie rozpoczętych już prac konserwatorskich. To jedna z 137 dotacji, które z drugiej edycji Programu Odbudowy Zabytków trafią na Warmię i Mazury.

Magda OrłowskaByłam psiarą, stałam się kociarą
To najczęściej ludzie się winni niedoli zwierząt. Ale również ludzie niosą im pomoc. Nagroda przyjaciela zwierząt „Cztery łapy” trafia w ręce osób, dla których los zwierzaków nie jest obojętny. W tym roku otrzymała ją m.in. kocia Fundacja Per Mondo.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl