Z dobrą energią w sporcie dzieci

2023-10-01 12:00:00(ost. akt: 2023-10-03 06:44:38)
Rozwój fizyczny dzieci i młodzieży w Polsce to jedno z kluczowych przedsięwzięć, jakie podejmują lokalne kluby sportowe oraz liczni mecenasi. Nie inaczej jest w przypadku Energi z Grupy Orlen, która nie tylko wspiera lokalne drużyny z województwa pomorskiego, ale wyszła także poza Pomorze i aktywnie uczestniczy w życiu i działalności licznych akademii i klubów z całej Polski.
Jednym z takich przykładów jest klub Energa MKS Truso Elbląg. Jak podkreśla prezes klubu Wojciech Samulewski, wsparcie z Energi pozwoliło rozwinąć się klubowi na wielu płaszczyznach.

- Przede wszystkim rozwinęliśmy się w aspekcie sportowym, gdzie w sezonie 2023/2024 będziemy rywalizować w rozgrywkach II ligi w piłce ręcznej kobiet, utworzyliśmy także grupę chłopców U15 oraz dziewcząt U12 w koszykówce. Dzięki wsparciu Energi możliwe było także utworzenie grup naborowych w pozostałych dyscyplinach sportowych – przekonuje Wojciech Samulewski.

Obecność dużego partnera pozwoliła klubowi z Elbląga na bardziej intensywną i efektywną działalność.

- Rozwinęliśmy się również w aspekcie marketingowym, gdzie podpisaliśmy umowę z elbląskimi mediami, którzy objęli nas patronatem medialnym. Ten z pewnością może nam pomóc nagłośnić imprezę, wydarzenie sportowe, działanie, wypromować je, dotrzeć do odbiorców. Atrakcyjny patronat to również prestiż dla naszego klubu i otwarcie się na jeszcze większe grono młodych adeptów sportu – dodaje prezes Samulewski.

Rozwój akademii dzięki środkom od sponsora pozwolił w Elblągu na uporządkowanie także spraw administracyjno-księgowych.

- Prowadzenie biura, kontakt z rodzicami, prowadzenie rejestrów, sporządzanie pism, kontrola nad korespondencją wychodząca i przychodząca oraz zakup nowego oprogramowania księgowego. To nie byłoby możliwe, gdyby nie środki, jakie otrzymaliśmy w ramach współpracy z Energą – dodaje Wojciech Samulewski.

Równie aktywnie rozwija się inny z elbląskich klubów, mianowicie UKS Silvant Kajak Elbląg. Prezesowi Wojciechowi Załuskiemu również nie brakowało argumentów do tego, aby podkreślić istoty inwestowania zwłaszcza w sport młodzieżowy.

Obrazek w tresci


- Wsparcie Energi z Grupy Orlen odmieniło życie sportowe wielu zawodników klubu. Dzięki doskonałej współpracy klub mógł sobie pozwolić na profesjonalne szkolenie utalentowanych zawodników, które obejmowało wyjazd klimatyczny na zgrupowanie sportowe, zakup nowoczesnego sprzętu czy opiekę wykwalifikowanego sztabu szkoleniowego – dodaje prezes Wojciech Załuski.

Szef elbląskiego klubu dodał, że dzięki środkom, które wpłynęły do klubu z Energi możliwe było przede wszystkim sprawienie wielu uśmiechów na twarzach tych najmłodszych miłośników sportu, dla których rzeczy do tej pory niemożliwe, stały się namacalne i wykonalne.

- Efektem tych wspólnych działań z Energą jest rekordowa liczba zdobytych medali rangi ogólnopolskiej oraz międzynarodowej przez naszych zawodników, rozpoznawalność marki a przede wszystkim szczęście, uśmiechy oraz realizacja marzeń przez naszą młodzież. Jesteśmy dumni będąc częścią drużyny Energi – dodał prezes Wojciech Załuski.

Energa z Grupy Orlen w województwie warmińsko-mazurskim wspiera wiele projektów związanych ze szkoleniem młodzieży. Z pomocy i wsparcia finansowego korzystają m.in. Energa Giżycka Grupa Regatowa skupiająca ponad 100 dzieci uczących się podstaw żeglarstwa, jak również największe kluby piłkarskie w regionie tj. Olimpia Elbląg oraz Stomil Olsztyn.

Projekt „Olimpijskie marzenia z Energą” polega na szkoleniu dzieci i młodzieży w Akademii ZKS Olimpia Elbląg, we wszystkich kategoriach wiekowych. Jest to kontynuacja projektu „Olimpijskie marzenia z Orlenem”. Głównym celem projektu jest przygotowanie dzieci i młodzieży do rywalizacji i udziału w zawodach sportowych, które odbywają się w Elblągu jak i w całym kraju.

Ta największa akademia sportowa w województwie ma do tego idealne warunki. Realizacja zadania pokazuje dobre strony, jakie niosą za sobą uprawianie sportu i zdrowy, aktywny tryb życia. Efektem końcowym projektu będzie wychowanie zawodników grających na poziomie centralnym. Klub poza działalnością sportową, czynnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, włącza się w akcje charytatywne, organizuje działania CSR. Warto zauważyć, że w Elblągu szkoli się 500 adeptów piłki nożnej.

Również w Stomilu Olsztyn, którego sponsorem strategicznym w czerwcu 2023 roku została Energa, ważną rolę odgrywa szkolenie dzieci i młodzieży.

- Umowa z Energą z Grupy Orlen to dla nas milowy krok i nowe możliwości rozwoju. Dzisiaj jesteśmy w historycznym momencie, kiedy po okresie pełnym wyzwań wychodzimy na prostą. Jesteśmy dumni, że jeden z kluczowych mecenasów sportu w Polsce dostrzegł nasz potencjał i zdecydował się na współpracę z Dumą Warmii. Udowodnimy, że była to dobra decyzja - mówi Tomasz Żukowski, wiceprezes Stomilu.

Obrazek w tresci

Inną stroną sportu, w której również swoją obecność zaznacza Energa jest amp futbol, a więc odmiana piłki nożnej dla osób po jednostronnej amputacji kończyny dolnej (w przypadku graczy z pola) lub kończyny górnej (u bramkarza). Zawodnicy rywalizujący na boisku poruszają się o kulach. Warto zaznaczyć, że w trakcie rozgrywanych w Polsce mistrzostw Europy w 2020 roku reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal, a reprezentujący Wartę Poznań Marcin Oleksy zdobył w 2023 roku Nagrodę Puskasa na gali FIFA za najpiękniejszą bramkę.
Wyniki te budzą wielki podziw tym bardziej, że reprezentacja Polski w amp futbolu powołana została dopiero w 2012 roku. Dzisiaj prócz rozwiniętych klubów piłkarskich, rosnącej popularności ogromny podziw budzi zaangażowanie w sport dziecięcy również w amp futbolu, którego głównym sponsorem jest Energa z Grupy Orlen.

- Drużyna Junior Amp Futbol powstała kilka lat temu, a głównym celem miało być przygotowanie najmłodszych ampfutbolistów do corocznego obozu dla dzieci z całego świata - Junior Camp. Pomysł bardzo się spodobał rodzicom, a przede wszystkim zawodnikom, którzy regularnie, co miesiąc, trenują w swojej grupie. Według mnie to bardzo ważny proces w dojrzewaniu tych dzieci. Oprócz szlifowania piłkarskich umiejętności na tych zgrupowaniach czują się jak u siebie w domu, tworzą zespół zawodników, którzy są tacy sami. Z roku na rok dzieci jest coraz więcej. Obecnie, włączając do tego drużynę do lat 19, mamy ok. 30 dzieci. To liczba, którą możemy chwalić się na całym świecie! Zapraszamy wszystkich - bez względu na wiek i płeć. Najmłodsze dzieci zaczynają już nawet w wieku 5 lat! - mówi Artur Kurzawa, kierownik reprezentacji Polski w amp futbolu.

Obrazek w tresci