Smutny koniec świadka historii Olsztyna [ZDJĘCIA]

2023-09-27 16:00:13(ost. akt: 2023-09-27 14:55:54)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Buk rosnący w Kortowie był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Olsztyna. To właśnie w jego cieniu codziennie przechodziły pokolenia olsztyńskich studentów, wykładowców czy zwykłych mieszkańców. Teraz niestety stał się częścią historii, którą przez lata bacznie obserwował.
Buk rosnący w Kortowie miał ponad 5 metrów obwodu pnia. Drzewo zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Olsztyńskiego z 1991 roku zostało uznane jako pomnik przyrody i od tego czasu UWM objął je specjalistyczną opieką.

Niestety wiekowe drzewo od dawna było w kiepskiej kondycji. Pomimo wielu zabiegów eksperci z zakresu dendrologii stwierdzili w nim ubytek (tzw. "komin" o wymiarach 1,5m x 0,6m zajmujący momentami nawet 50 proc. przekroju pnia. W obrębie korony o pięciu konarach zostały założone 3 wiązania linowe statyczne oraz
5 wiązań linowych dynamicznych.

Fot. Zbigniew Woźniak

Niestety buk poległ w starciu z siłami natury. Najpierw wyłamał się konar od strony budynku, później przewróciła się reszta drzewa.

Długowieczny buk jednak nadal pozostawał pomnikiem przyrody. Zgodnie z przepisami taki status może zdjąć tylko Rada Miasta Olsztyna, do której UWM wysłał wniosek o rozpoczęcie takiej procedury. Po uzgodnieniach z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Olsztynie radni przegłosowali uchwałę pozbawiającą drzewa ochrony.

Fot. Zbigniew Woźniak

Początkowo władze Uniwersytetu chciały zachować resztę pnia i jeden konar jako "świadka historii", jednak znacznie utrudniałoby to utrzymanie zagospodarowania terenu. Po uprawomocnieniu podjętej przez radnych uchwały resztki drzewa zostaną usunięte.

Karol Grosz

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak