Dworzec bez pociągu do pasażerów. Jak kupić bilet w Olsztynku?

2023-10-09 08:00:00(ost. akt: 2023-10-09 08:12:37)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

W Olsztynku coraz więcej osób jako środek komunikacji wybiera pociąg. Żeby z niego skorzystać codziennie muszą patrzeć na dworzec, na którym żadnych prac już dawno nie ma, ale budynek nadal pozostaje zamknięty. Dlaczego?
Remont dworca kolejowego w Olsztynku rozpoczął się w 2016 roku i pierwotnie miał zakończyć się w 2021 roku. Dla przypomnienia: mamy właśnie końcówkę 2023 roku, a pasażerowie nadal muszą omijać dworzec.

Mieszkańcy Olsztynka pamiętają dworzec, który zdecydowanie nie był wizytówką miasta. Ogromny, szary budynek, który nie przykuwał uwagi swoim wyglądem ani funkcjonalnością. Całego obrazu dopełniały perony, które nie były wyraźnie oznaczone, a w niektórych miejscach brakowało betonowych elementów.

Turyści, którzy zdecydowali się przyjechać do Olsztynka pociągiem, nie kryli niezadowolenia. W końcu, pierwsze co mogli zobaczyć, to zniszczony dworzec i zdewastowane perony.

Niestety, aktualnie nie jest dużo lepiej. Oczywiście, dworzec jest wyremontowany i bezpieczny, ale budynek dalej jest zamknięty, a podróżujący jedyne co widzą wychodząc z pociągu to siatki zabezpieczające z dużymi napisami "Nieupoważnionym wstęp wzbroniony". I tak już od kilku lat.

Od czasu zakończenia remontu do dyspozycji mieszkańców pozostawiono perony i jeden nieduży przystanek na wypadek deszczu czy śniegu.

W lato nie sprawiało to większego problemu, ale zbliżają się pory roku, które mogą dać się we znaki podróżnym czekającym na pociąg w Olsztynku. Częsty deszcz, wiatr i śnieg nie będzie przyjemny dla tych, którzy nie zdążą skryć się pod małym daszkiem na przystanku znajdującym się na peronie. Dlatego właśnie tak bardzo potrzebna jest otwarta i ciepła poczekalnia.

Na początku 2023 roku zapytaliśmy Polskie Koleje Państwowe, dlaczego dworzec nie został nadal w pełni udostępniony.

Wtedy kłopotem okazało się konieczne wybudowanie przyłącza elektromagnetycznego dla budynku. Było już zaprojektowane przez firmę energetyczną i to miała być tylko kwestia czasu, kiedy miasto oficjalnie otworzy dworzec. A to pierwotnie było zaplanowane na pierwszą połowę bieżącego roku.

Niestety, tak się nie stało. Ponownie skontaktowaliśmy się z PKP i problem... nadal jest taki sam.

— Etap wykonania przyłącza elektroenergetycznego do budynków mamy już za sobą. Obecnie przystępujemy do rozruchów urządzeń i ich testów na nowym przyłączu elektroenergetycznym, co przybliża nas do rozpoczęcia odbiorów inwestycji i udostępnienia budynku dworca dla podróżnych — poinformował Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych S.A.

Wydział dodał, że oficjalne otwarcie dworca w Olsztynku zaplanowane jest na jesień tego roku, ale szczegółowy termin zostanie podany dopiero po zakończeniu odbiorów i uzyskaniu wszelkich niezbędnych i wymaganych prawem zgód formalnych.

Wiktoria Podlewska