Strajk kolejarzy na Warmii i Mazurach. Problem został zażegnany?

2023-09-26 10:16:40(ost. akt: 2023-09-26 12:04:55)

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Pomiędzy Polregio S.A., a 13 Związkami Zawodowymi działającymi w spółce zostało podpisane porozumienie dotyczące wdrożenia podwyżki wynagrodzenia. Na jego podstawie zostanie wdrożona podwyżka wynagrodzenia w uposażeniu zasadniczym dla każdego pracownika w wysokości 800 zł brutto. Czy wszyscy są jednak zadowoleni?
Przypomnijmy, że wczoraj (25 września) Prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek ogłosił, że 10 października od godz. 00.01 pracownicy POLREGIO na Warmii i Mazurach odstąpią od pracy.

Cała sytuacja ma związek ze sporem, który związkowcy z POLREGIO S.A., toczą z Urzędem Marszałkowskim. Jak zwykle w takich sytuacjach bywa: chodzi o pieniądze.

We wtorek (26 września) dotarła do nas informacje, że pomiędzy Polregio S.A., a 13 Związkami Zawodowymi działającymi w spółce zostało podpisane porozumienie dotyczące wdrożenia podwyżki wynagrodzenia w Polregio S.A. Na jego podstawie zostanie wdrożona podwyżka wynagrodzenia w uposażeniu zasadniczym dla każdego pracownika w wysokości 800 zł brutto.

W związku z tym, że 2023 r. jest rekordowy pod względem przewiezionych pasażerów, a to przekłada się na wzrost przychodów przewozowych w stosunku do planów, Zarząd POLREGIO zaproponował organizatorom, że podwyżka wynagrodzeń mogłaby być pokryta z dodatkowych przychodów, żeby w jak najmniejszy sposób obciążyć budżety województw.

Propozycja zarządu z jeden strony wychodziła naprzeciw oczekiwaniom strony społecznej a z drugiej strony wskazywała organizatorom źródło, które nie obciąża budżetów samorządów województw, ponieważ pochodzi z dodatkowych przychodów, które wcześniej nie były przewidziane.

Zdecydowana większość organizatorów zaakceptowała ten plan, ale niestety
decyzją dwóch z nich (woj. warmińsko-mazurskie i województwo zachodniopomorskie) zarząd spółki nie będzie mógł rozliczyć w umowie dodatkowych kosztów związanych ze wzrostem wynagrodzeń. To oznacza, że aż 1042 osoby z dwóch zakładów zostały wykluczone z akcji podwyżkowej.

Ze względu na odmowę dwóch organizatorów strona społeczna jest uprawniona do przeprowadzenia bezterminowego strajku z zatrzymaniem pociągów włącznie.

Porozumienie nie wyklucza odstąpienia od strajku, gdyby doszło do zmiany decyzji Marszałków Województw.