Trzaskowski przegrywa z Dudą, Kołodziejczak zamyka peleton

2023-09-25 19:21:17(ost. akt: 2023-09-25 19:50:17)
Ranking zaufania do polityków wrzesień 2023

Ranking zaufania do polityków wrzesień 2023

Autor zdjęcia: Pixabay/wikipedia/PAP Jakub Szymczuk

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla portalu Onet.pl
W najnowszym sondażu IBRIS dla Onetu zbadano ranking zaufania do osób publicznych. Na pierwszym miejscu uplasował się prezydent Andrzej Duda, który wyprzedził dotychczasowego lidera Rafała Trzaskowskiego. Podium zamyka premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda liderem rankingu zaufania 


Portal poinformował, że na czele rankingu zaufania do osób publicznych, po trzech miesiącach przerwy, znalazł się prezydent Andrzej Duda. Prezydentowi ufa we wrześniu 44,1 proc. badanych. To wyraźny wzrost, o 5,6 pkt proc., w porównaniu do sierpniowego pomiaru. Negatywne zdanie o polityku ma obecnie 48,3 proc. osób, a neutralne 7,6 proc.
Na drugim miejscu w rankingu zaufania znalazł się Rafał Trzaskowski. Onet podkreśla, że prezydent Warszawy stracił fotel lidera przez stagnację swoich notowań. Według sondażu ufa mu 38,7 proc. badanych — to mniej o 0,1 pkt proc. w porównaniu do sierpnia. Brak zaufania do polityka opozycji zadeklarowało 42,3 proc. osób. Neutralne zdanie ma o nim 18,2 proc.
Podium rankingu w tym miesiącu zamyka Mateusz Morawiecki. Premier po kryzysie notowań w sierpniu może cieszyć się z ich poprawy. W najnowszym sondażu odnotował 36,7 proc. pozytywnych wskazań. To wzrost o 4,4 pkt proc. Brak zaufania do szefa rządu zadeklarowało 55,4 proc. osób, a neutralne zdanie ma o nim 7,3 proc. ankietowanych.

Tusk odpada od czołówki 


Portal podaje, że "czołówkę ściga Donald Tusk”. Lider Platformy Obywatelskiej, który miesiąc temu zajął czwartą pozycję ex aequo z premierem, w tym miesiącu zyskał zaufanie badanych, na poziomie 36,1 proc.
Portal podaje, że Jarosław Kaczyński” zajął we wrześniowym rankingu piąte miejsce z zaufaniem na poziomie 32,7 proc.
Zbliżony poziom zaufania zdobyli będący na kolejnych miejscach wiceprezesi PiS: Beata Szydło (31,6 proc.) oraz Mariusz Błaszczak (30,9 proc.).
Pierwszą dziesiątkę zamykają: prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz — 29,7 proc. , współprzewodniczący Lewicy Robert Biedroń — 29,1 proc. oraz lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro — 27,6 proc. .

Kołodziejczak na szarym końcu 


Onet wskazuje, że wśród pozostałych osób znajdujących się w rankingu, na uwagę zasługują notowania Michała Kołodziejczaka. Lider Agrounii zanotował potężny wzrost nieufności o 22,4 pkt do poziomu 64,2 proc. Tym samym stał się osobą, której badani w sondażu IBRIS dla Onetu ufają najmniej. Jednocześnie polityk stał się dużo bardziej rozpoznawalny. Obecnie nie zna go 14,3 proc. Jeszcze miesiąc temu było to 33,5 proc.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS 21 i 22 września na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

źródło Onet.pl