Olsztyn stolicą zielni? Władze miasta wybrały firmę, która posadzi ponad 280 drzew

2023-09-26 07:10:00(ost. akt: 2023-09-25 15:12:36)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ostatnie lata były dla miłośników przyrody w Olsztynie dość chudym okresem. Miasto, które prowadziło zakrojone na szeroką skalę inwestycje musiało wyciąć kilkadziesiąt wiekowych drzew. Teraz czas budowy dobiega końca, a w Olsztynie trwa wielka akcja sadzenia drzew.
Olsztyn przez lata była reklamowany jako "Miasto Ogród". Niestety ostatnie lata intensywnych inwestycji negatywnie przełożyły się na stan miejskiej zieleni. Budowa nowej linii tramwajowej pochłonęła dziesiątki drzew, które nadawały stolicy Warmii wyjątkowego charakteru. Na szczęście nie wszystko stracone, bo władze miasta niedawno rozstrzygnęły kolejny już przetarg na nasadzenie drzew.

Nasadzenia kompensacyjne, bo o nich tu mowa, polegają na uzupełnieniu drzewostanu uszczuplonego inwestycjami. Podczas ogłaszania przebiegu trasy drugiej nitki tramwajowej było wiadomo, że przebiega ona przez tereny porośnięte drzewami, które będą musiały być ścięte. Władze Olsztyna zapewniały wtedy, że na miejscu każdego ściętego drzewa pojawią się dwa nowe.

Jak widać nie były to słowa rzucone na wiatr. Obecnie w całym mieście trwa akcja nasadzenia 2,8 tys. drzew, 1470 krzewów, 6536 bylin oraz prawie 33 tys. kwiatów cebulowych, których koszt przekracza 6 mln zł.

Wykonawca kolejnych nasadzeń już wybrany


Na początku września władze Olsztyna ogłosiły kolejny przetarg, tym razem na zasadzenie 215 sztuk drzew liściastych i iglastych z dodatkową opcją dosadzenia 66 sztuk. Przetarg został rozstrzygnięty na korzyść filmy Markflor z Krakowa. Za niespełna 498 tys. zł brutto firma zajmie się nasadzeniem 281 drzew zarówno z puli podstawowej jak i dodatkowej opcji.

Oprócz tego wykonawca jest zobowiązany do udzielenia trzyletniej gwarancji na sadzonki i pielęgnacji ich przez ten okres.

Łącznie pod inwestycję tramwajową w ostatnich latach wycięto 1,3 tys. drzew. Obydwie akcje nasadzeń ogłoszone przez gminę Olsztyn zakładają posadzenie ok. 3 tys. drzew, co pokrywa się z obietnicą złożoną przez prezydenta. Dodatkowym, trzecim źródłem zieleni miejskiej będzie sam wykonawca inwestycji tramwajowej, który po zakończonej inwestycji również będzie musiał posadzić drzewa.

Karol Grosz