V Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie z gośćmi z Francji, Rumunii i Portugalii

2023-09-26 08:00:00(ost. akt: 2023-09-25 15:16:57)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Kolejny europejski projekt realizuje V Liceum Ogólnokształcące. Do stolicy Warmii i Mazur przyjechała kilkudziesięcioosobowa grupa uczestników zadania zatytułowanego Erasmus+RoboTIC4HUMANS.
Poza olsztyńską szkołą uczestnikami projektu jest młodzież z Francji, Rumunii oraz Portugalii. Przy okazji rozpoczęcia (25 września) polskiej części warsztatów zagraniczni goście odwiedzili ratusz i spotkali się w władzami naszego miasta.

— Bardzo cieszę się, że mogę przywitać Was w naszym mieście — powiedział podczas spotkania prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — Projekt jest kolejnym potwierdzeniem tego, jak zdolną mamy młodzież i jak zaangażowana jest nasza całą szkolna społeczność. To też odpowiedź na technologiczny postęp, którego jesteśmy świadkami i doskonała okazja do poznawania najnowszych technologii i praktycznego ich wykorzystania.

RoboTIC4HUMANS łączy zagadnienia informatyczne z elementami filozofii i poświęcony jest obecności robotów, a także sztucznej inteligencji w naszej teraźniejszości oraz przyszłości. Zaangażowani w projekt uczniowie zapoznają się z tajnikami kodowania i programowania robotów oraz biorą udział w międzynarodowych warsztatach.

— Za nami już warsztaty, które odbyły się w marcu w Rumunii — mówi dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego, Anna Struk. — Teraz jesteśmy w Olsztynie, a kolejne spotkania zaplanowane są kolejno w Portugalii i we Francji. Z każdego kraju przyjeżdża 10 licealistów wraz z opiekunami. Młodzież pracuje w 10 mieszanych grupach liczących cztery osoby, każda z innego kraju.

W takich zespołach młodzież programuje mBot2 oraz Poppy Ergi Jr., rozwiązuje zagadki logiczno-matematyczne, odwiedza lokalne instytucje naukowo-badawcze, fabryki i zakłady pracy, szpitale, obserwując jak w przemyśle, handlu czy medycynie wykorzystywane są roboty. Uczniowie dyskutuję też o szansach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji.

— Bardzo ważnym aspektem projektu jest nauka pracy zespołowej w zróżnicowanych kulturowo, językowo i mentalnie zespołach, co jest w dzisiejszych czasach umiejętnością priorytetową — dodaje dyrektor Anna Struk. — Językiem komunikacyjnym projektu jest angielski, stąd też młodzież doskonali swoje kompetencje lingwistyczne.

Wizyta młodzieży ze szkół partnerskich to także okazja do poznania miasta. W planie są wizyty m.in. w fabryce Michelin, Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym na Starym Mieście czy nad jez. Ukiel.

Projekt ma potrwać do końca lutego 2025.


W poniedziałkowym (25 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Nasze wojsko będzie liczyło 300 tys. żołnierzy
— Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy. Oczywiście jest jeden warunek. Ten kurs, który przyjął rząd PiS, musi by kontynuowany — powiedział na Polach Grunwaldu szef MON Mariusz Błaszczak, który wziął udział w święcie16. Dywizji Zmechanizowanej i przysiędze wojskowej.

Jaka jesień? Słońce i deszcz gwiazd
Lato za nami. 23 września rozpoczęła się jesień. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że pogoda ostatnio płata nam figle. Jaka więc będzie ta złota pora roku? Jakie atrakcje meteo szykuje nam jesień?

Dyrektorzy Szpitali w regionie otrzymali promesy na przebudowę SORów.Miliony dla szpitali w regionie
W urzędzie wojewódzkim w Olsztynie dyrektorzy dziewięciu szpitali z Warmii i Mazur odebrali promesy na ponad 67,5 mln złotych. To pomoc rządowa z Funduszu Medycznego na rozbudowę i doposażenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl