Rośnie budynek nowego Dworca Głównego w Olsztynie [GALERIA]

2023-09-26 08:30:00(ost. akt: 2023-09-26 08:34:29)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na modernizowanej stacji Olsztyn Główny powstają kolejne, wygodniejsze perony nr 1 i 2. Postęp prac przy zabudowie nowych torów i rozjazdów umożliwia powrót pociągów na trasę w kierunku Szczytna i Pisza. Inwestycja w stolicy województwa za kwotę 423 mln zł netto prowadzona jest przy współudziale środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.
Modernizowana stacja Olsztyn Główny zachęci do podróżowania koleją ze stolicy regionu. Podróżni korzystają już z przebudowanych, wygodniejszych peronów nr 3 i 4. Po pracach rozbiórkowych ruszyła budowa peronów nr 1 i 2. Na perony prowadzić będzie przebudowane przejście podziemne z windami i schodami ruchomymi, co ułatwi dostęp osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Gotowych jest 8 z 10 segmentów tunelu, powstają kolejne. Do szerszego i wyższego przejścia będzie także dostęp od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej, co ułatwi dostęp do kolei również mieszkańcom osiedla Zatorze.

— Podróżni z woj. warmińsko-mazurskiego zyskają po modernizacji stacji Olsztyn Główny oczekiwany komfort obsługi. Realizowane inwestycje w całym regionie zachęcają do wybierania kolei. To najbardziej ekologiczny środek transportu, coraz bezpieczniejszy i przewidywalny, do którego dostęp dzięki przebudowie stacji i przystanków oraz budowie nowych peronów staje się coraz lepszy — powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Fot. Zbigniew Woźniak

Zakończenie prac przy zabudowie 6 nowych rozjazdów i ponad 200 metrów toru umożliwiło ponowne połączenie układu torowego stacji z linią kolejową nr 219. Od niedzieli, 24 września, zamiast zastępczej komunikacji autobusowej w kierunku Szczytna, Pisza i Ełku ponownie pojadą pociągi.

— Stacja Olsztyn Główny po zakończeniu wszystkich prac stanie się w pełni dostępna dla wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wygodniejsze staną się podróże w kierunku Warszawy, Trójmiasta, Ełku, a wkrótce także do Braniewa. Mieszkańców zachęci do wybierania kolei w codziennych podróżach do pracy lub szkoły, a turystów do odwiedzania Warmii i Mazur właśnie tym środkiem transportu — powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Fot. Zbigniew Woźniak

W Olsztynie Głównym gotowych jest ponad 21 km torów (z 28 km) oraz 84 rozjazdy (ze 116) wraz z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym i siecią trakcyjną. Kontynuowane są prace przy budowie nastawni.

Zadanie o wartości ok. 423 mln zł realizowane jest przy współudziale środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Zakończenie przebudowy stacji Olsztyn Główny zaplanowano w maju 2024 r.We wtorkowym (26 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Jest szansa na nowy szpital w Olsztynie
Wniosek o uwzględnienie rządowej pomocy na budowę nowoczesnego szpitala w Olsztynie ma jeszcze w tym tygodniu trafić do wykazu prac legislacyjnych rządu. W lobbing na rzecz projektu zaangażowali się czołowi politycy PiS z regionu. Inwestycja jest szacowana na 300 mln zł.

Poszukiwania 66-latki w okolicach SiemianDron pomoże odnaleźć zaginionych
Każdego roku służby poszukują setki zaginionych osób. Pomagają m.in. drony. Aby skuteczniej pomagać w poszukiwaniach, wolontariusze olsztyńskiego Polskiego Czerwonego Krzyża chcą kupić taki sprzęt. Apelują o finansowe wsparcie.

Powstaje coraz więcej tężni solankowych. Co z Olsztynem?
Tężnie solankowe stają się coraz popularniejsze wśród warmińsko-mazurskich samorządowców. W jednych miejscowościach już stoją, w innych są dopiero w planach. Czy na swoje tężnie mogą też liczyć mieszkańcy stolicy regionu?

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Maaati #3111228 26 wrz 2023 08:40

    Jakiś mały ten budynek się wydaje?? Czy tylko ja mam takie wrażenie?

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)