Pierwsza miesiączka – jak się przygotować, jakie są objawy?

2023-09-23 14:36:07(ost. akt: 2023-09-23 14:37:09)   Artykuł sponsorowany
Dorastanie dziewcząt to czas wielkich zmian w zachowaniu i ciele. Pierwsza miesiączka pojawia się w wyniku działania hormonów. Zwykle występuje około 12-16. roku życia i świadczy o prawidłowym przebiegu dojrzewania płciowego. Zobacz, jak się na nią przygotować!

Po czym można poznać, że zbliża się pierwszy okres?


Zanim wystąpi pierwsza miesiączka nazywana menarche, ciało dziewczynki ulega licznym zmianom. Pojawia się lekka zmiana masy ciała i delikatne powiększenie piersi. Na wzgórku łonowym i pod pachami pojawia się owłosienie, które początkowo jest dość skąpe. Gruczoły potowe znajdujące się pod pachami rozpoczynają wytężoną pracę. Biodra nastolatki zaokrąglają się, przez co nabiera ona kobiecych kształtów. 

Dziewczynki obserwują też zmiany zachodzące bezpośrednio w okolicy intymnej. Na jakiś czas przed pojawieniem się pierwszej miesiączki dorastająca dziewczynka może zauważyć białawą wydzielinę wydostającą się z jej pochwy. Warto zauważyć, że obecność tej substancja nie jest związana z infekcją i nie towarzyszą jej żadne nieprzyjemne dolegliwości takie jak świąd czy zaczerwienienie sromu. 

Jak się przygotować na pierwsze krwawienie menstruacyjne?


Jeśli dziewczynka ma kilkanaście lat i zaobserwowała u siebie powyższe symptomy, prawdopodobnie wkrótce zacznie ona miesiączkować. Jest to odpowiedni czas, by kupić pierwsze podpaski lub wkładki – warto mieć je zawsze ze sobą na wypadek, gdyby okres pojawił się podczas pobytu w szkole lub na zajęciach dodatkowych. Podpaski od spodu pokryte są specjalnym klejem, który ułatwia przymocowanie ich do majtek. Wiele z nich posiada skrzydełka, czyli dodatkową warstwę materiału znajdującą się po bokach. Należy je przykleić do majtek tak, by zapobiec pobrudzeniu się bielizny. Dzięki temu podpaski nie będą przemieszczać się w trakcie chodzenia.

Jak wygląda i ile trwa pierwsza miesiączka?


Pierwsze krwawienie miesiączkowe zwykle poprzedzone jest bolesnymi skurczami macicy. W tej sytuacji ulgę może przynieść rozgrzanie podbrzusza lub zastosowanie środków rozkurczających. Pierwsza menstruacja często rozpoczyna się delikatnym plamieniem w brązowym kolorze, które następnie przechodzi w krwawienie o umiarkowanym nasileniu. Najczęściej trwa to około 5 dni. Pod koniec miesiączki wydzielina zmienia charakter i jest nieco mniej obfita. Przez cały czas trwania okresu należy regularnie zmieniać podpaski, by nie dopuścić do zabrudzenia bielizny. Należy też zachować odpowiedni poziom higieny – podczas miesiączki warto podmywać się przy każdej zmianie podpaski, czyli kilka razy dziennie. Kolejny okres może pojawić się za kilka tygodni, jednak nie martw się, gdy tak się nie stanie. Pierwsze miesiące menstruacji to czas, gdy miesiączki występują nieregularnie.

Pierwsza miesiączka to ważne wydarzenie w życiu nastolatki. Pojawienie się okresu oznacza, że dziewczynka rozwija się prawidłowo, a jej układ rozrodczy przygotowuje się do pełnienia swoich funkcji. Zanim to się stanie, przygotuj się na swój pierwszy okres i wrzuć do plecaka podpaskę, która z pewnością już wkrótce się przyda.