Wysypka alergiczna: wszystko, co musisz o niej wiedzieć!
2023-09-23 14:26:54(ost. akt: 2023-09-23 14:28:00)
Artykuł
sponsorowany
Wysypka alergiczna to dolegliwość, która może bardzo przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Ma wpływ na wygląd, samopoczucie i przede wszystkim na zdrowie. Swędzące zmiany na skórze mogą pojawić się po spożyciu określonych pokarmów czy bezpośrednim kontakcie z alergenem. Jak sobie z tym poradzić i przede wszystkim, jak rozpoznać wysypkę alergiczną?
Jak rozpoznać wysypkę alergiczną?
Pewnie zastanawiasz się, jak wygląda wysypka alergiczna? Nic dziwnego, łatwo pomylić ją z innymi schorzeniami. Niekiedy dokładne określenie czynnika, który wywołał świąd, nie jest oczywiste. Na szczęście bacznie obserwując swój organizm, jesteś w stanie stwierdzić czy to wysypka alergiczna, czy może jednak problem natury bakteryjnej lub wirusowej.
Wysypka alergiczna to przede wszystkim zaczerwieniona skóra, uporczywy świąd, a niekiedy też bąble, który wyglądają podobnie jak po poparzeniu skóry pokrzywą. Charakterystyczne dla wysypki alergicznej jest jej występowanie. Suche, swędzące plamy pojawiają się zwykle pod kolanami, w zgięciach łokci, często też w pachwinach, na policzkach czy innych miejscach narażonych na wilgoć.
Jakie alergeny wywołują najczęściej wysypkę skórną?
Alergia to odpowiedź układu odpornościowego na alergen, a więc czynnik, który w jakiś sposób drażni organizm. Nie wszystkie alergeny wywołują wysypkę. Jedne są odpowiedzialne za łzawiące oczy, inne za występowanie kataru siennego, a jeszcze inne wywołują astmę oskrzelową. Natomiast do alergenów odpowiedzialnych za wysypki skórne zalicza się:
• niektóre pokarmy – orzechy, jaja, mleko, ryby, skorupiaki, soję i pszenicę,
• kosmetyki do pielęgnacji ciała – szczególnie te zawierające substancje zapachowe,
• sierść i ślina zwierząt – psów, kotów, królików, krów itp.,
• roztocza kurzu domowego – gnieżdżące się w materacach, kocach, dywanach, zasłonach,
• niektóre metale – najczęściej biżuteria wykonana z niklu lub chromu,
• lateks oraz niektóre substancje czynne leków.
• kosmetyki do pielęgnacji ciała – szczególnie te zawierające substancje zapachowe,
• sierść i ślina zwierząt – psów, kotów, królików, krów itp.,
• roztocza kurzu domowego – gnieżdżące się w materacach, kocach, dywanach, zasłonach,
• niektóre metale – najczęściej biżuteria wykonana z niklu lub chromu,
• lateks oraz niektóre substancje czynne leków.
Jak poradzić sobie z wysypką skórną?
Przede wszystkim staraj się unikać drażniących czynników. Jeśli znasz przyczynę swojej wysypki i jest to np. reakcja na określony produkt kosmetyczny, środek myjący lub pokarm, po prostu go unikaj. Staraj się też dbać o prawidłową higienę skóry, utrzymując jej czystość i stosując odpowiednie kosmetyki. Niech to będą delikatne żele lub mydła do mycia ciała i twarzy oraz kremy i balsamy przeznaczone do skóry alergicznej.
Kiedy wysypka wystąpi, staraj się jej nie drapać, gdyż może to nasilić objawy, a nawet doprowadzić do zakażenia rozdrapanych ran. Jeśli nie możesz sobie poradzić ze swędzeniem, udaj się do lekarza lub farmaceuty i poproś o środki łagodzące świąd. Mogą polecić Ci również stosowanie leków przeciwhistaminowych, a nawet przeciwzapalnych, które zmniejszą obrzęk i zaczerwienienie.
Kosmetyki przynoszące ulgę w alergii skórnej
Leczenie alergii to jedno. Ale kiedy objawy są naprawdę uciążliwe, możesz wesprzeć się specjalistycznymi kosmetykami. Sięgaj po delikatny żel myjący z masłem shea i niacynamidem o działaniu kojącym oraz wodę termalną o właściwościach łagodzących, która w nagłych wypadkach świetnie wyciszy skórę, przywracając jej komfort.
Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej i podrażnionej. Wybieraj kremy i balsamy na bazie naturalnych olejów roślinnych, o lekkiej konsystencji, które nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Aniela #3111888 27 paź 2023 16:57
Mam wysypkę przy alergii pokarmowej i katar przy wziewnej. Radzę sobie tak, że unikam jedzenia, którego nie toleruję, a mieszkanie sprząta samojezdny irobot, więc mam ograniczony kontakt z alergenami.
odpowiedz na ten komentarz