Do bezpłatnego czasu antenowego w związku z wyborami do Senatu uprawnione tylko dwa komitety: PiS i Konfederacja

2023-09-23 08:21:35(ost. akt: 2023-09-23 08:30:02)

Autor zdjęcia: Pixabay

W związku z wyborami do Senatu prawo do bezpłatnego czasu antenowego na audycje wyborcze w TVP i Polskim Radiu mają tylko dwa komitety: PiS i Konfederacja. W związku z wyborami do Sejmu bezpłatny czas antenowy mediach publicznych przysługuje siedmiu ogólnopolskim komitetom.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, komitety wyborcze mają prawo do nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w programach ogólnokrajowych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia.

W przypadku wyborów do Sejmu, bezpłatny czas antenowy w programach ogólnokrajowych mediów publicznych przysługuje komitetom, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych. Taki warunek spełnia 7 komitetów: KW Bezpartyjni Samorządowcy, KKW Trzecia Droga, KW Nowa Lewica, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Konfederacja, KKW Koalicja Obywatelska oraz KW Polska Jest Jedna.

Na audycje w związku z wyborami do Sejmu Telewizja Polska przeznaczy w programach ogólnokrajowych 15 godzin, a Polskie Radio - 30 godzin.

Z kolei w przypadku wyborów do Senatu, bezpłatny czas antenowy przysługuje komitetom, które zarejestrowały kandydatów na senatorów co najmniej w połowie okręgów wyborczych. Taki warunek spełniają tylko dwa komitety: KW PiS (zarejestrował kandydatów w 96 okręgach) oraz KW Konfederacja (zarejestrował kandydatów w 65 okręgach). Komitetowi Koalicji Obywatelskiej do spełnienia warunku zabrakło jednego kandydata - KO zarejestrowała 49 kandydatów na senatorów.

W ogólnokrajowych programach na audycje w związku z wyborami do Senatu Telewizja Polska przeznaczy 5 godzin, a Polskie Radio - 10 godzin.

Czas przeznaczony na rozpowszechnianie audycji wyborczych dzieli się równo pomiędzy uprawnione komitety. Audycje wyborcze będą rozpowszechniane w mediach publicznych od 30 września do dnia 13 października do godz. 24:00.(PAP)