Rozbito międzynarodową grupę przemytników narkotyków; wśród 197 zatrzymanych są Polacy

2023-09-22 18:49:38(ost. akt: 2023-09-22 18:50:56)

Autor zdjęcia: KAS

Funkcjonariusze hiszpańskiej policji rozbili międzynarodową grupę zajmującą się handlem narkotykami na dużą skalę. Do piątkowego popołudnia zatrzymano 197 członków gangu, w tym obywateli Polski.
Łącznie podczas obławy na grupę przemytników narkotyków zatrzymano obywateli 34 państw.

"Poza oskarżeniem o przemyt narkotyków zarzuca im się m.in. oszustwa, przestępstwa na tle seksualnym, a także inne nielegalne działania z zastosowaniem przemocy" - podała policja w komunikacie.

Dodano, że członkowie rozbitej grupy przestępczej mieli na swoim koncie zabójstwa oraz pobicia, a poza przemytem narkotykami zajmowali się też praniem pieniędzy.

W prowadzonej obławie na grupę przestępczą hiszpański wymiar sprawiedliwości współpracował z oficerami Europolu, a także z policją 15 państw Unii Europejskiej, w tym oficerami z Polski.

Dotychczas w śledztwie dotyczącym międzynarodowej grupy o charakterze mafijnym, która przerzucała narkotyki z Hiszpanii do innych państw UE, przeprowadzono rewizje w domach 114 osób.

"W trakcie operacji policyjnej przejęto ponad 8 ton narkotyków, w tym blisko 5 ton kokainy, a także 28 sztuk broni palnej, 19 sztuk broni innego typu oraz 4,4 mln euro w gotówce" - podała hiszpańska policja, informując, że na zablokowanych kontach gangu zdeponowanych było w sumie 10 mln euro, a wartość nieruchomości domniemanych przestępców sięga 12 mln euro.