Drzewa na stadionie Warmii w Olsztynie oznaczone. Pójdą pod topór?

2023-09-23 10:00:00(ost. akt: 2023-09-22 13:56:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W kompleksie sportowym przy ul. Sybiraków, czyli na stadionie Warmii, oznakowano drzewa. Czy to oznacza wycinkę?
Na pniach drzew rosnących na terenie kompleksu sportowego Warmii przy Sybiraków drzewa zostały oznakowane numerami. Nie da się ich nie zauważyć, bo rzucają się w oczy. Na każdym z drzew widnieje numer naniesiony jaskrawy pomarańczowym sprayem. Takie same oznaczenia pojawiały się m.in. na drzewach, które szły pod topór — chociażby z powodu rozbudowy linii tramwajowej w Olsztynie. Numery idą w setki, zatem sprawa nie dotyczy pojedynczych okazów. W zasadzie na każdym większym pniu widnieje numer. Czy podobny los czeka drzewa z Zatorza?

Fot. Zbigniew Woźniak

— Przy ul. Sybiraków na terenie byłego stadionu Warmii chcemy wybudować kompleks 4 boisk (2 trawiaste i 2 ze sztuczną nawierzchnią). Aktualnie jesteśmy na etapie opracowania projektu modernizacji tego terenu. W związku z tym trwa inwentaryzacja zieleni. Projektanci oznaczyli drzewa, ale nie po to, żeby wskazać, że idą do wycinki, ale po to, by ustalić, gdzie dokładnie rosną i nanieść je na mapy — wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza. — Projekt ma być gotowy w drugiej połowie przyszłego roku.

Fot. Zbigniew Woźniak

Stadion Warmii jest własnością miasta od 2015 roku. Wcześniej należał do Polskich Kolei Państwowych, które w zamian otrzymały dwa budynki po pruskich koszarach przy ul. Szewczenki na Zatorzu oraz jeden przy ul. Lubelskiej. To drugi co do wielkości stadion w Olsztynie, oddany do użytku 1 lipca 1953 roku. Obecnie swoje mecze rozgrywa na nim KKS Warmia Olsztyn — zespół występujący w klasie okręgowej. W sezonie 2007/2008 z boiska korzystał także Stomil Olsztyn. Dziś obiekt olsztyńskiej Warmii to infrastrukturalna ruina, ale z ogromnym potencjałem. Z nowej infrastruktury mieliby korzystać przede wszystkim młodzi piłkarze. Tylko w Warmii trenuje ponad 120 dzieci i młodzież. Szkółek i akademii, które mogłyby tu trenować, jest znacznie więcej.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

ar